Kółko plastyczne

KÓŁKA PLASTYCZNEGO
„KOLOROWY ŚWIAT MALUCHA” ZA I PÓŁROCZE W

ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tą wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Jak pokazuje praktyka, kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywaniem w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dzieci do samodzielnej twórczości i działania.

W pierwszym półroczu prowadziłam zajęcia kółka plastycznego dla chętnych dzieci. Celem zajęć prowadzonych w ramach kółka plastycznego było rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły, poznanie różnych technik plastycznych, wzbogacenie kontaktu ze sztuką i jej twórcami. Zajęcia rozpoczęły się w październiku 2018r. w grupie dzieci3,4-letnich i odbywały się 2 razy w miesiącu. Tematyka zajęć dobierana była stosownie do pór roku, omawianych tematów oraz zainteresowań dzieci.

W I półroczu roku szkolnego 2018/2019 odbyły się zajęcia o następującej tematyce:

Wrzesień:

*wyłonienie chętnych dzieci do udziału w zajęciach plastycznych.

Październik:

* ,,Jesienny liść'' - malowanie patyczkiem kosmetycznym.

* ,, Stemple z liści''- malowanie liści i stemplowanie na kolorowej kartce.

Listopad:

* ,,Drzewo jesienią'' - malowanie drzewa w raz z krajobrazem jesiennym farbami plakatowymi.

* ,, Grzybki'' -  wyklejanie bibułą.

Grudzień:

*,,Ozdoby choinkowe'' - wycinanie foremkami kształtów w masie solnej, ozdabianie powstałych form drobnymi elementami, malowanie ozdób choinkowych farbami plakatowymi.

*,,Świąteczna kartka'' - projektowanie kartek-naklejanie gotowych elementów.

Styczeń:

** ,,Bałwanek'' - malowanie patyczkami kosmetycznymi szablonu bałwanka przy użyciu białej farby plakatowej oraz w dowolnym kolorze kapelusza.

* Śnieżynka z serwetki- przyklejanie na papierowej okrągłej ażurowej serwetce koła w dowolnym kolorze ozdabianie jej białą kartką papieru.

Korzyści dla dzieci:

• Rozwijanie dziecięcych talentów.
  • Kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych u dzieci.
  • Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

Korzyści dla nauczyciela:

• Rozwijanie kreatywności.
  • Samorealizacja dająca poczucie satysfakcji.
  • Lepsze poznanie wychowanków.

Ewa Nowak