"Akademia Malucha"

Oś priorytetowa:                                   8. Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo.

Działanie:                                              8.03 Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego

Poddziałanie:                                        8.03.01 Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej (projekty konkursowe)

Numer naboru:                                     RPSW.08.03.01-IZ.00-26-146/17

Instytucja w której złożono wniosek:    Urząd Marszałkowski województwa Świętokrzyskiego, IZ RPSW

Wartość projektu : 187 97250 zł.

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 149 802,50 zł

Projekt pn.: „Akademia Malucha” realizowany przez Gminę Pacanów/Samorządowe Przedszkole w Pacanowie, współfinansowany  przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiegona lata 2014-2020

Głównym celem projektu „Akademia Malucha” jest wzrost dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej dla 25 dzieci w wieku od 3 do 6 lat w Samorządowym Przedszkolu
w Pacanowie w zakresie podstawy programowej i zajęć dodatkowych wyrównujących szanse edukacyjne dzieci z uwzględnieniem równych szans dla chłopców i dziewczynek oraz dzieci z niepełnosprawnościami.

Zajęcia w ramach podstawy programowej prowadzone będą dla 25 dzieci w ramach dwóch cyklów programowych w jednej grupie przez jednego nauczyciela wychowania przedszkolnego i jednego nauczyciela wspomagającego. Zostaną zakupione  innowacyjne pomoce dydaktyczne np.: magiczny dywan, tablica interaktywna z oprogramowaniem, kąciki tematyczne, np.: kącik czytelniczy, kącik kuchenny, kącik mechanika, kącik piankowy do relaksacji.

W ramach projektu będą realizowane zajęcia dodatkowe :

1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze poprzedzone diagnozą i realizowane
    w oparciu o indywidualny program wspomagania i korygowania rozwoju dziecka.
  2. Gimnastyka korekcyjna stymulująca rozwój psychoruchowy dziecka.
  3. Zajęcia taneczne.
  4. Zajęcia teatralne.
  5. Zajęcia twórczego myślenia rozwijające umiejętności interpersonalne, motywację oraz zdolności.
  6. Zajęcia plastyczne.
  7. Zajęcia freblowskie.
  8. Zajęcia logopedyczne niwelujące wady wymowy u dzieci.

Wszystkie zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi edukacyjnych  w jednej grupie raz w tygodniu w wymiarze 30 minut.

Jako uzupełnienie zajęć przedszkolnych dla dzieci w przedszkolu zaplanowano wyjazdy edukacyjne do:

1. Jura Parku w Bałtowie – zwiedzanie Jara Parku, Zwierzyńca, udział
    w warsztatach paleontologiczno-plastycznych.
  2. Teatru Lalki i Aktora w Kielcach – spektakl teatralny, udział w warsztatach teatralnych.
  3. Kurozwęk – zwiedzanie mini zoo, pałacu, udział w safari bizon.

Wszystkie wymienione zajęcia i wyjazdy edukacyjne będą realizowane
od 1 marca 2020r. do 31 grudnia 2020r. w dodatkowo utworzonej  grupie dzieci  3-4 w dwóch etapach edukacyjnych.

Zdzisława Belon