Kółko plastyczne "Kolorowy świat"

ZAJĘCIA PLASTYCZNE ''KOLOROWY ŚWIAT MALUCHA''

Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się, oraz zdobywania wiedzy w otaczającej rzeczywistości. Prowadzenie zajęć plastycznych sprzyja aktywizowaniu myślenia, przyczynia się do rozwoju samodzielności, refleksyjności i pomysłowości.

W dniu 15.09.2018r. chętne dzieci z grupy Krasnoludków oraz Muchomorków wzięły udział w zajęciu plastycznym ,,Kolorowy świat malucha''.

Główną refleksją zajęć plastycznych jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań twórczych dzieci oraz rozwijanie pomysłowości, oryginalności podczas wykonywania prac a przede wszystkim wiary we własne siły. Zajęcia kółka plastycznego pt. ,, Kolorowy świat malucha'' będą odbywały się dwa razy w miesiącu  przez 20-30minut w grupie 3-4 latków.

Cele zajęć plastycznych to :

• Kształcenie wrażliwości estetycznej, aktywności intelektualnej oraz samodzielności.
  • Doskonalenie sprawności manualnych.
  • Zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz ich umiejętne łączenie w swoich pracach.
  • Wyrabianie umiejętności organizowania warsztatu własnej pracy, ekonomicznego wykorzystania materiałów.
  • Kształcenie spostrzegawczości, pamięci wzrokowej i wyobraźni plastycznej.
  • Kształcenie umiejętności samooceny.
  • Eksperymentowanie i doświadczanie z wykorzystaniem różnorodnego materiału plastycznego.
  • Wydłużenie koncentracji uwagi.

Na Pierwszych zajęcia pt. ,,Jesienny liść'' dzieci 3-4letnie miały za zadanie pomalować farbami plakatowymi przy użyciu patyczków kosmetycznych szablon liścia w kolorach jesiennych. Dzieci miały do wyboru kolory: czerwony, zielony, pomarańczowy, żółty, brązowy. Każde z dzieci mogło użyć koloru, jakiego chciało, było bardzo dużo radości, gdyż dzieci wykorzystały wszystkie kolory, po czym powstał kolorowy liść jesienny. Zajęcia zakończyły się wspólnym posprzątaniem sali jak również zdjęciem z pięknymi pracami dzieci.

Ewa Nowak