Skąd się wzięły kolory?

Barwa podstawowa i pochodna ,rozróżnianie kolorów podstawowych i pochodnych ,umiejętność mieszania barw podstawowych dla uzyskania barw pochodnych to cele zajęcia ”Skąd się wzięły kolory?”

Podczas zajęć pod takim tytułem w dniu 31.01.2019r przedszkolaki z grupy Muchomorki z Samorządowego Przedszkola w Pacanowie  wysłuchały  „Bajki o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu” dzięki której dowiedziały się ,że trzy barwy mają czarodziejską moc . Trzy podstawowe kolory: żółty, czerwony i niebieski  przywiezione przez króla do Białej Krainy gdzie wszystko było koloru białego, sprawiły wiele radości. Stała się ona piękna  ale  nie do końca, bo wciąż pozostawało dużo bieli. Bezsilny król nie wiedział co zrobić . Kiedy niechcący upuścił pojemniki z farbami  one się wymieszały: niebieski z żółtym utworzył kolor zielony, niebieski z czerwonym-fioletowy , żółty z czerwienią-pomarańczowy itd. Wtedy  zrozumiał ,że  trzy barwy zupełnie wystarczyły aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Zagadka tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw. Eksperymentowanie przez dzieci w mieszaniu kolorów i uzyskiwanie nowych sprawiło wiele radości. Zabawy z kolorami, ”kolorowe zagadki”, oglądanie przyniesionych przez dzieci zabawek, przedmiotów i nazywanie ich kolorów a także kolorów ubrań w których przyszły w tym dniu do przedszkola to wszystko, co wydarzyło się w tym kolorowym dniu. Ostatnie zadanie to wykonanie pracy plastycznej- kolorowanie obrazków marchewki, śliwek i listków. Wydawałoby się ,że to bardzo łatwe ale przedszkolaki miały tylko farbę czerwoną, niebieska i żółtą. Praca polegała więc na wymieszaniu odpowiednich kolorów podstawowych w celu uzyskania potrzebnej barwy pochodnej. Muchomorki zadanie to wykonały super!

Kolorowe zdjęcia będą pamiątką tego dnia.

Barbara  Żurek