ŚNIEGOLOGIA

Śnieg to bohater grudniowych eksperymentów „PSZCZÓŁEK”. Dzieci dowiedziały się, że śnieg to woda w stałym stanie skupienia. Dowiedziały się także jak powstaje i co ciekawego można z niego zrobić.
Przeprowadziliśmy następujące eksperymenty:
FABRYKA ŚNIEGU – stworzyliśmy własny śnieg. Wykorzystaliśmy do tego celu poliakrylan sodu i obserwowaliśmy jak na tacce puchnie śniegowy puch. Nasz śnieg był z dodatkiem brokatu!
ŚNIEGOWY GNIOTEK – celem eksperymentu było wykonanie śniegowego gniotka z wykorzystaniem pozostałości poliakrylanu sodu. W baloniku powstał śniegowy gniotek, żel do ściskania, rzucania, rozciągania, przeciskania przez palce.
ZNIKAJĄCY ŚNIEG – dzieci obserwowały co stanie się ze sztucznym śniegiem z poliakrylanu sodu gdy posypiemy go solą. Okazało się, że się rozpuścił.
PRAWDZIWY ŚNIEG – obserwacja prawdziwego śniegu doprowadziła do wyciągnięcia kilku wniosków:
- śnieg szybko rozpuszcza się w ciepłej sali i zamienia się w wodę
- śnieg jest biały, a już po rozpuszczeniu niekoniecznie czysty!

Gabriela Cz.