W krainie książek

W  KRAINIE  KSIĄŻEK- przedszkolaki z wizytą w bibliotece.

Żyjąc  w czasach zdominowanych przez komputer, Internet ,telewizję, telefony komórkowe  zapominamy o bardzo prostym a zarazem ważnym sposobie wypełniania dziecku czasu jakim jest czytanie książek. Ważnym czynnikiem kształtującym zainteresowanie dzieci książką jest umożliwienie im stałego do niej dostępu. Stały kontakt z książką jest okazją do uczenia dzieci jej poszanowania i wyrabiania przekonania, że jest ona źródłem ciekawych przeżyć, wiedzy i rozrywki.  Takie rozbudzanie zainteresowania dziecka książką to bardzo ważne zadanie, które realizujemy w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie. Znaczącą rolę spełniają tzw. kąciki książki, gdzie dziecko w każdej chwili może sięgnąć po ulubioną bajkę, książeczkę z obrazkami. Codzienne głośne czytanie  wierszy, bajek i opowiadań to stała forma aktywności umysłowej. W miesiącu maju dużo rozmawiamy z dziećmi o książkach, o tym gdzie można je kupić, jak należy o nie dbać i to, że dbałość o nie daje możliwość korzystania z nich innym dzieciom na długi czas. Co roku właśnie w maju udajemy się  do magicznego miejsca, gdzie możemy zobaczyć tak wiele książek –odwiedzamy bibliotekę. Tym razem przedszkolaki z grup najmłodszych: „Krasnoludki” i „Muchomorki”  z wychowawczyniami E.Nowak i B. Żurek oraz panią dyrektor Z. Belon odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Pacanowie. Przywitała nas pani dyrektor Anna Szcześniak razem z panią bibliotekarką Justyną Rogala. Po krótkiej rozmowie na temat miejsca w którym niejeden przedszkolak był po raz pierwszy ,dzieci wysłuchały bajki opartej na ludowych opowieściach angielskich o złośliwym duszku Robinie zwanym też Puk z książeczki R.Dickins „Niekończący  się dzień”. Następnie panie zaproponowały konkurs  –rozwiązywanie zagadek dotyczących różnych postaci bajkowych. Przedszkolaki wykazały się dużą znajomością bajek i odgadły wszystkie zagadki.Za prawidłowe odpowiedzi w nagrodę  dzieci otrzymały  cukierki. Kolejnym zadaniem każdego dziecka było wykonanie zakładki do książki. Kolorowe motylki i wstążeczki były ozdobą zakładek. Następnie przyszłych  czytelników pani dyrektor  zapoznała z pomieszczeniem biblioteki i tym co oferuje  dla  najmłodszych i dorosłych. Kończąc nasze wspólne spotkanie i pamiętając o tym ,że w maju przypada Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek życzyliśmy Paniom  satysfakcji z pracy, sukcesów, wielu czytelników i  regałów zapełnionych nowościami wydawniczymi. Dziękujemy za miło spędzony czas w krainie książek.

Dzięki tej wycieczce do biblioteki mogliśmy się przekonać, że jest to sprawdzona forma rozwijania u dzieci zainteresowania książką i czytaniem a dzieci utwierdzić w przekonaniu, że książka to zarówno źródło wiedzy jak i ogromnej przyjemności. Kontakt z książką niesie za sobą same korzyści, a zatem niech będzie ona nieodłącznym przyjacielem dziecka.

Barbara Żurek