Od ziarenka do bochenka – pieczenie bułek

Celem zajęć, które odbyły się dnia 14.03.2023 r. w grupie Pszczółek było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. Dzieci wysłuchały opowiadania przy ilustracjach i dowiedziały się, że rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę a piekarz wyrabia ciasto z mąki, soli, wody i drożdży. Chleb wypieka w gorącym piecu. Świeże pieczywo rozwozi się do sklepów. Tego i wielu innych rzeczy uczymy się w tym tygodniu w ramach tematu kompleksowego – „Co z czego powstaje?”
U nas w przedszkolu było troszkę inaczej. Okazało się, że to tak szybko nie idzie! Pieczenie bułeczek to ciekawy, ale żmudny czas. Jak już wszystko wiedzieliśmy i obejrzeliśmy, to przy pomocy naszej pani woźnej oddziałowej- pani Beatki przystąpiliśmy do dzieła. I każdy, ale to naprawdę każdy musiał wszystko widzieć, drożdże powąchać, mąki dotknąć! Zanim zaczyn z drożdży „ruszył” była przerwa na zabawę. Potem niezbędna była druga przerwa, bo jak już zaczyn rósł sobie z mąką i pozostałymi składnikami to co było robić? Ale jak już bułeczki zostały uformowane i ułożone na blaszce to wszyscy, całą grupą odnieśliśmy nasze bułki do piekarnika na kuchni. Tam już wypieków przypilnowała pani Ula. A potem to już było pysznie… Trochę mieliśmy własnych wypieków, a trochę kupionych w miejscowej piekarni. Bo zanim nasze bułeczki ostygły, to dzieci z chęcią popróbowały kupionych bułeczek z masełkiem! Przedszkolaki stwierdziły, że możemy tak codziennie „gotować”! Niektórzy nawet wzięli od nas przepis na bułeczki śniadaniowe.

Gabriela Cz.