X Powietrze

GDZIE JEST POWIETRZE?

„Czary- mary” to zajęcia dodatkowe w grupie Pszczółek prowadzone w formie doświadczeń i eksperymentów. Mają one uczyć, bawić i zachęcać dzieci do poznawania świata i różnorodnych zjawisk. Przeważać ma jednak dobra zabawa!

Cele prowadzonych doświadczeń i eksperymentów:

1. Rozbudzanie zainteresowań fizycznymi i przyrodniczymi zjawiskami oraz lepsze ich zrozumienie.
  2. Wyposażenie dziecka w wiedzę i umiejętności pozwalające mu zrozumieć zachodzące procesy.
  3. Tworzenie sytuacji edukacyjnych umożliwiających dziecku rozwijanie twórczej postawy.
  4. Samodzielne podejmowanie działań, prowadzenie obserwacji i eksperymentów oraz wyciąganie wniosków.

Ostatnio „Pszczółki”  sprawdzały czy  powietrze jest wszędzie i czy jest ono niezbędne do życia. Wykonane eksperymenty potwierdziły nasze przypuszczenia. Choć niektóre mocno zadziwiały!

• BULGOTANIE

Wydychane przez dzieci powietrze pokazywało się w postaci bąbelków, które wypływały na powierzchnię. Powietrze jest bezbarwne, normalnie go nie widać. Dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć.

• POMPOWANIE BALONIKÓW

Powietrze przyjmuje  kształt pojemnika, w tym wypadku balonika, w którym się znajduje.

• CZY DA SIĘ ŻYĆ BEZ POWIETRZA?

Dzieci nabierały powietrza. Następnie próbowały zatkać nos , zamknąć buzię i sprawdzały jak długo można wytrzymać. Oj, nie za długo!

• JAK POWSTAJE WIATR?

Strumień powietrza z napompowanego balona zdmuchiwał kolorowe piórka ze stolików. Ściśnięte w balonie powietrze wylatuje z dużą siłą i tak powstaje wiatr. Ale było radości! Podobnie działo się z kartkami papieru, na które nakierowano strumień powietrza z suszarki.

Ustawiając  dysze suszarki do góry można unieść nie tylko jednego ale więcej balonów. Można je także wprawić w ruch.

Dzieci już wiedzą, że: powietrze jest wszędzie, jest bezbarwne, bez zapachu i do tego niewidzialne. Ale jest niezbędne do życia!

Gabriela Cz.