Wycieczka do Manufaktury słodyczy i Leśnego Zacisza w Lisowie

„Słodka wycieczka”

31 maja 2022r  przedszkolaki z grup: „Stokrotki” i „Muchomorki” z  Samorządowego Przedszkola w Pacanowie wyruszyły na wycieczkę do Kielc w towarzystwie wychowawczyń: E. Nowak i B. Żurek oraz pań Doroty  i Agnieszki. Celem podróży była Manufaktura Słodyczy.  Mieści się  ona w Aptece Wyobraźni będącej częścią Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Manufaktura to miejsce gdzie można zobaczyć i przekonać się jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki. Pokaz powstania słodkości rozpoczął się od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny stół poprzez nadanie im kształtu, barwy i smaku aż do pakowania gotowego wyrobu. Każdy karmelek to małe rękodzieło o wyjątkowym smaku i niepowtarzalnym wzorze. Dzieci mogły zobaczyć jak w małych karmelkach powstają kolorowe wzory. Dowiedziały się ,że w manufakturze powstają słodycze w ponad czterdziestu wyjątkowych smakach. Każdy może więc wybrać swój ulubiony. Po pokazie była słodka niespodzianka- poczęstunek jeszcze ciepłymi karmelkami. Następnie każde dziecko mogło samodzielnie wykonać lizaka o wybranym przez siebie kształcie i pięknie zapakowanego zabrać do domu. Odwiedziny w Manufakturze Magia Karmelu to niezapomniane przeżycie dla dzieci a także dorosłych. Po krótkim spacerze  ulicami Kielc przedszkolaki  chwilę odpoczęły i posiliły się  w McDonaldzie. Kolejnym etapem wycieczki było mini ZOO „Leśne Zacisze” w Lisowie. To pierwsze i jedyne ZOO w województwie świętokrzyskim. Dojechaliśmy tam bajkową drogą przez las, bo ten ogród zoologiczny znajduje się w środku lasu.  To bardzo piękne miejsce gdzie  spacerując w ciszy wśród zieleni można zobaczyć blisko 100 nietypowych gatunków zwierząt z 6 kontynentów.   Między innymi: żyje tu rodzina zebr, dwa wielbłądy i nawet lew . Ponadto spotkamy m.in. antylopy, arui, daniele, kuce szetlandzkie, lamy, kangury, surykatki, serwala sawannowego, bawoła leśnego i wiele innych zwierząt oraz  liczne ptaki na czele ze strusiami, bażantami, pawiami, żurawiami, emu, papugami i innymi znanymi i mniej znanymi egzotycznymi ptakami. Na terenie ogrodu są strefy relaksu-hamaki i huśtawki rozwieszone między drzewami gdzie można chwilę odpocząć a także tablice edukacyjne i bardzo duży plac zabaw po którym swobodnie spacerowały przepiękne pawie .”Leśne Zacisze” to miejsce niezwykłe, bo można tam zdobyć wiele ciekawych informacji przyrodniczych a w towarzystwie rożnych zwierząt pochodzących z całego świata można poczuć się w niej niczym w dzikiej Afryce lub odległej Azji.   Po długim spacerze  przyszedł czas na zregenerowanie sił kiełbaską z grilla. Po posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną ale to nie był jeszcze koniec wycieczki, bo przy tak pięknej pogodzie, którą „zamówiła” nasza pani Ewa-kierownik wycieczki, nie mogliśmy odmówić sobie obiecanych lodów na które dzieci czekały. To był bardzo długi ”przedszkolny” dzień ale wśród tylu atrakcji upłynął bardzo szybko. Było słodko, miło i wesoło. Szczęśliwie wróciliśmy cali i zdrowi do przedszkola gdzie czekali już na swoje pociechy stęsknieni rodzice.

Barbara Żurek