11 Listopada Święto Niepodległości

11 Listopada

w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie

Piękny jest Biały Orzeł, piękna jest biel i czerwień.

Piękna nasza Ojczyzna -kochać będziemy ją wiernie.

Święto Niepodległości jest  najważniejszym polskim świętem państwowym. Dzień 11 listopada 1918r to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny.  Tego dnia po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Co roku w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie przedszkolaki przygotowują się do tego święta poznając historię, kulturę, tradycje i symbole narodowe naszego kraju.

W tym roku montaż słowno-muzyczny przygotowały dzieci z grup najstarszych: „Stokrotki”-5 latki i „Muchomorki”-6 latki z wychowawczyniami- E.Nowak i B. Żurek. Uroczystość odbyła się w przedszkolu 10 listopada w przeddzień tej ważnej dla Polaków daty.

Po krótkim powitaniu  przez panią dyrektor Zdzisławę Belon zaproszonych  rodziców- w ograniczonej ilości ze względu na pandemię-przedszkolaki w strojach naszych barw narodowych rozpoczęły uroczystość tańcząc poloneza. Melodia  znana wszystkim z  filmu „Pan Tadeusz”  jest symbolem optymizmu, pojednania, nadziei na przyszłość. Nasz wielki poeta Adam Mickiewicz ukazując ten taniec w niezwykle plastyczny sposób chciał wyrazić optymizm dotyczący przyszłości Polski, nadzieję na lepsze jutro i wiarę w dobrą przyszłość. Polonez w wykonaniu naszych  przedszkolaków  był wyjątkowym, pięknym  i wzruszającym widowiskiem. Były wielkie brawa.

Po wysłuchaniu wiersza o najważniejszej i najpiękniejszej pieśni bliskiej każdemu Polakowi wszyscy z dumą zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego -nasz hymn narodowy. W kolejnych wierszach przedszkolaki oddały hołd tym, co zginęli za Ojczyznę ,wyśpiewały „Katechizm polskiego dziecka”, przedstawiły jak ważna i dlaczego jest dla Polaków data 11 listopada. Piękny wiersz o trzech bezcennych skarbach, które ma Polska opowiadał o godle, hymnie i fladze ojczystej. Piosenka o  polskiej fladze pozwoliła wyjaśnić  znaczenie jej  pięknych barw: czerwień-to miłość a biel-serca czyste. ”Górna część flagi-jak orzeł jest biała, dolna -czerwona, tak, jak tło godła. Flaga, choć skromna, jakże wspaniała ! Nieraz Polaków do walki wiodła.”  Kolejne wiersze i piosenki to małe lekcje historii i patriotyzmu.

Powiewające  wielkie biało- czerwone flagi, dumnie stąpający orzeł i dziewczynki tworzące żywą flagę  Polski to  krótkie przedstawienie pt:„Symbole Polski”, które zakończyło uroczystość w przedszkolu. Kolejna część uroczystości odbyła się pod obeliskiem upamiętniającym pobyt  Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pacanowie, gdzie przedszkolaki, pani dyrektor, nauczycielki i przedstawiciele Rady Rodziców  złożyli biało-czerwoną wiązankę kwiatów i zapalono znicze.

Przedszkole w Pacanowie włączyło się do corocznej akcji MEiN „Szkoła do hymnu” czyli odśpiewania hymnu o symbolicznej godzinie 11:11 jako wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hymn zaśpiewali wszyscy zgromadzeni pod obeliskiem.

Mamy nadzieję, że celebrowanie tego święta zapadnie w pamięci naszych małych Polaków, a kiełkujący patriotyzm zaowocuje w przyszłości wzorową postawą dojrzałego i odpowiedzialnego obywatela.

Barbara Żurek