Kiszenie Kapusty

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!

Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

27 października 2021r. dzieci z grup „Biedronki”, "Pszczółki" i "Motylki" uczestniczyły w zajęciu kulinarnym – kiszona kapusta. W pierwszej części przedszkolaki zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci miały okazje poznać kapustę i przyprawy wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. Czego potrzeba do zakiszenia kapusty? Dzieciaki już to wiedzą. Następnie dzieci przygotowały kapustę do kiszenia. Najpierw ją poszatkowały. Można zrobić to nożem lub użyć w tym celu szatkownicy i tak zrobiły to dzieci, z pomocą pani Sylwii. Później poszatkowaną kapustę wrzuciły do przygotowanej w tym celu beczki i każdą warstwę posypywały solą i przyprawami. Należy wspomnieć, że nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu nogami w beczce tak, aż kapusta puściła sok. Dzieci wytrwale pracowały pod czujnym okiem pani Sylwii Hajskiej- Drab.

Druga cześć spotkania przebiegała pod hasłem: Czym się zajmują panie, które należą do Koła Gospodyń Wiejskich? W ciekawy sposób opowiedziała o tym babcia naszego Olusia Kobosa pani Krystyna Walasek. Dzieci z wielką uwagą słuchały interesujących opowieści i z zaangażowaniem oglądały rekwizyty przyniesione przez panią Krystynę.

Składamy serdeczne podziękowania pani Sylwii Hajskiej-Drab (mamie Zuzi) i pani Karolinie Kobos (mamie Olusia), które były pomysłodawczyniami i wykonawcami tego przedsięwzięcia oraz pani Krystynie Walasek z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczytnikach za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych i rozwijających zajęć w naszym przedszkolu.

Ewa Kapusta