Zajęcia taneczne

ZAJĘCIA TANECZNE

prowadzone w ramach projektu „Akademia Malucha”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego

Zajęcia taneczne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to okres wzmożonej aktywności ruchowej dziecka. Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, jest źródłem satysfakcji i sposobem na rozładowanie emocji. Zajęcia taneczne pozwalają zaspokoić naturalną potrzebę ruchu, dają satysfakcję i poczucie spełnienia. Zajęcia te są częścią kształcenia i wychowania ogólnego i mają wpływ na realizację zadania przedszkola w zakresie edukacji ruchowej. Zajęcia ruchowe, w tym także taneczne sprzyjają podnoszeniu sprawności fizycznej, kształtują estetykę i harmonię ruchów, poczucie rytmu. Taniec stwarza dzieciom możliwość odpoczynku psychicznego, regeneracji sił psychicznych i fizycznych, rozwijania postaw wychowawczych, umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, pozwala wyładować agresję. Taniec angażuje jednocześnie kilka analizatorów: ruch, wzrok, słuch i dotyk. Spełnia także rolę terapeutyczną poprzez maksymalną aktywizację ciała i psychiki dziecka. Zajęcia ruchowe pomagają w opanowaniu nieśmiałości i nerwowości, dodają wiary we własne siły. Zajęcia ruchowo -taneczne realizowane są od  marca 2020r. do  grudnia  2020r. w grupie  „Motylki” (3-,4-latki). Zajęcia odbywają się w ramach realizacji projektu "AKADEMIA MALUCHA", raz w tygodniu i trwają 30minut. Podczas zajęć ruchowo -tanecznych dzieci biorą udział w zabawach integracyjnych oraz muzyczno-ruchowych. Poznają układy taneczne do utworów muzycznych np.:  „Krakowiak” -taniec ludowy czy „Chocolate”, "Taniec motyli"  –tańce współczesne. Celem głównym zajęć jest stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz wyzwalanie aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu.

CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:

• ØKształtowanie pozytywnej postawy wobec aktywności ruchowej, umiejętność łączenia ruchu z muzyką.
  • ØPokazanie muzyki i tańca jako jednej z form aktywności ruchowej.
  • ØWzmacnianie motywacji dzieci do rozwoju swych zainteresowań i uzdolnień.

.ØWdrażanie do dbania o sprawność fizyczną i zdrowie.

• ØDoskonalenie sprawności kondycyjnej i koordynacyjnej.ØRozwijanie płynności i estetyki ruchu.
  • ØKształtowanie ekspresji twórczej.
  • ØWyzwalanie radości i optymizmu poprzez wspólne zabawy muzyczno –ruchowe i tańce integracyjne.
  • ØPromowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Ewa Kapusta