Zajęcia freblowskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia prowadzony przez Miejski ...

Zajęcia freblowskie realizowane w ramach projektu „Akademia Malucha” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego

Koncepcja F. Froebla oparta jest na pracy z  materiałami, których dostarcza przyroda oraz z przedmiotami, jakimi są zabawki celowo stworzone przez dorosłego dla dziecka. Są to tak zwane dary, czyli materiały, które mają postać wełnianych piłeczek oraz zestawów drewnianych klocków w kształcie: sześcianów, walców, graniastosłupów, a także- mozaiki, patyczki, pierścienie i punkty. Służą dzieciom do zabaw percepcyjno - manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiają rozwój zdolności artystycznych. Dzieci podejmują z ich wykorzystaniem zabawy badawcze, tematyczne i konstrukcyjne, poznają świat matematyki, tworzą ornamenty. Wymienionym aktywnościom towarzyszy śpiew, ruch oraz słuchanie literatury.

Ponadto,   przy współudziale dzieci zorganizowana zostanie  przestrzeń do zabawy, tzw. kąciki do zabaw tematycznych:

ü  darów, w którym będą znajdowały się dary: freblowskie klocki, dary natury,

ü  twórczy - materiały plastyczne, instrumenty, rekwizyty do zabaw w teatr i inne przedmioty związane z twórczością dzieci,

ü  badawczy - gry dydaktyczne i materiały edukacyjne, przyrządy i pojemniki, przyrządy miernicze, różne sprzęty i urządzenia, np. lupa, mikroskop, kompas,  różne pomoce, np. globus, małe laboratorium, itp.,

ü  gospodarczy - charakter małej kuchni i ogródka, gromadzone tu będą akcesoria ochronne i porządkowe (np. rękawiczki, szczotki, gąbki, fartuszki itd.), naczynia kuchenne i sztućce, narzędzia ogrodowe, rośliny zielone i zioła, zwierzęta, itp.

Program „Dar zabawy’’ oparty na koncepcji Froebla przyniesie dla dziecka wiele korzyści  które będą następujące:

- swobodny, naturalny, wszechstronny rozwój,

- kształtowanie umiejętności współpracy, wzajemnego szacunku,

- duża samodzielność, samoświadomość, motywacja,

- rozwój kreatywności, twórczego myślenia,

- dążenie do ładu, porządku, systematyczności, równowagi,

- rozwijanie sprawności manualnej, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej,

- fascynacja światem, naturą.

Opracowanie :

Gabriela Cz.