Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

Co i dlaczego dymi?

Zajęcia  CO I DLACZEGO DYMI miały na celu: zwiększenie wiedzy dzieci w zakresie zlokalizowania różnych źródeł i rodzajów dymów. Dzieci potrafiły zlokalizować różne źródła dymów, znały  przyczyny wydobywania się dymu.

Najpierw zmagały się z zagadkami „Smok"nastpnie Słuchały  opowiadania „O kominie, który przestał dymić".

Kolejnym etapem była praca w grupach.„Co dymi?" na dużych planszach dydaktycznych, na których przedstawione są różnorodne zanieczyszczenia środowiska. Dzieci miały  wybrać te, które dotyczą zanieczyszczenia powietrza i omówić  je. Dymy są oznaką, że cos się pali, coś spala się, np. drewno, papier, benzyna. Spalanie tych rzeczy czemuś służy: ogrzewaniu mieszkań, gotowaniu, uruchomieniu pieca fabrycznego, poruszaniu się pojazdów. To jest ludziom bardzo potrzebne, ale niektóre dymy są bardzo szkodliwe, bo zanieczyszczają środowisko, szkodzą zdrowiu ludzi i zwierząt.

Odbyła się rozmowa przy plakacie:  •Co dymi? •Jak dymi?• Co dymi najmocniej?• Co dymi najsłabiej?• Jakie kolory mają dymy?• Dlaczego dymi?• Dlaczego papieros dymi? Następnie dzieci układały historyjkę według kolejności zdarzeń i kolorowały ją.