Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

Program zajęć przyrodniczych „Przyjaciele przyrody”

Program zajęć przyrodniczych

„Przyjaciele przyrody”

Już od października grupa II „Pszczółki” rozpoczęła realizację dodatkowych zajęć przyrodniczych „Przyjaciele Przyrody”.  Główne cele zajęć to :
- kształtowanie postawy opiekuńczej wobec zwierząt i roślin,
- rozumienie konieczności ochrony środowiska naturalnego,
- rozbudzanie motywacji do działania, obserwowania, doświadczania i tworzenia,
- kształtowanie poczucia własnej wartości i przydatności dla środowiska.
  My zaczęliśmy od zorganizowania kącika przyrody: gromadzenia materiału przyrodniczego: kasztanów, żołędzi, liści, szyszek.  Natomiast w tygodniu o tematyce związanej z sadem i ogrodem urządziliśmy stragan warzywno – owocowy. Dzieci obejrzały wygląd i budowę wybranych owoców i warzyw, natomiast smak owoców najlepiej poznały robiąc pyszną i zdrową sałatkę owocową. Potem przyszła kolej na przygotowania do zimy. Po rozmowie na temat robienia różnego rodzaju jesiennych przetworów przez rodziców oraz dziadków – dzieci postanowiły zrobić kompoty owocowe (10.10.2019 r.) Owoce sezonowe, między innymi jabłka, gruszki i śliwki były głównym materiałem naszych kompotów.  Dzieci w słoiczkach układały pokrojone owoce, zasypywały odrobiną cukru i zalewały wodą. Na koniec poprosiły panie kucharki o zagotowanie szczelnie zakręconych słoików.  Po ugotowaniu kompoty trafiły do kącika przyrody, w którym powstała mała spiżarnia. Teraz wszystkie przedszkolaki będą mogły pić zdrowe kompociki w chłodne, zimowe dni.

Gabriela Czechowska