Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

Tajemnica miodu

„TAJEMNICA ŁYŻECZKI MIODU”

W roku szkolnym 2019/20 w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie  oprócz wielu nowości związanych z przeprowadzką do nowego, pięknego  przedszkola pojawiły się też pewne zmiany. Otóż  jedna z grup zmieniła nazwę z „Żabek” na „Pszczółki”. Przynależność do grupy  w naszym przedszkolu objawia się nie tylko pięknymi strojami, szytymi specjalnie dla dzieci, aranżacją sali, ale też nauką wierszy i piosenek związanych z nazwą grupy.

Grupa II „Pszczółki” w dniu 08.10.2019 r. uczestniczyła także w warsztatach edukacyjnych w Europejskim Centrum Bajki pt.: „Tajemnica łyżeczki miodu”, które przybliżyły dzieciom nie tylko wygląd pszczółki. Wartość edukacyjna warsztatów była ogromna. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę przyrodniczą o życiu pszczół i ich znaczeniu dla człowieka, poznały wartości zdrowotne miodu i wyrobów pszczelich. Zajęcia były wspaniałą zabawą w czasie której dzieci poznały życie rodziny pszczelej, hierarchię władzy w ulu (królowa, robotnica, truteń) oraz budowę ula. Największą atrakcją dla przedszkolaków okazało się spróbowanie najprawdziwszego pyłku kwiatowego ( który, co ciekawe, miał smak przeróżny: słodki, gorzki, kwaśny), budowanie ula od podstaw i poznawanie nazewnictwa związanego z elementami ula, a także próbowanie różnych rodzajów miodu. Niewątpliwie ciekawe dla dzieci były także informacje o pracy pszczelarza, jakie przekazała pani Pszczółka, prowadząca warsztaty. Możliwość przymierzenia stroju pszczelarza bardzo ucieszyła dzieci. Z chęcią zakładały kapelusz z siateczki, który przypinany jest do całego ubrania, po to żeby żadna pszczółka nie dostała się pod ubranie pszczelarza. Zajęcia zakończyły się własnoręcznie wykonanymi świecami z wosku pszczelego, które dzieci na pamiątkę zabrały do domu.

Teraz moje „Pszczółki” wiedzą więcej o owadach, które są logo naszej grupy. Dzieci bawiły się świetnie i na pewno opowiedzą rodzicom, gdzie były i czego nowego się nauczyły!

Dziękujemy pani Kasi, mamie naszego Nikosia za zorganizowanie wyjścia na tak ciekawe warsztaty!

Gabriela Czechowska