Środa, 2024-05-01

Dzień Przedszkolaka - starszaki

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka."

Dzień Przedszkolaka w Szkółce Drzew i Krzewów

w Pacanowie

20 września obchodziliśmy już kolejny raz  w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Jest to święto, które zapoczątkowane zostało w 2010 roku przez  placówki w Łodzi, natomiast trzy lata później Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ustanowił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

My tego dnia postanowiliśmy przeżyć ten dzień troszkę inaczej niż zwykle. Naszym celem było dostarczenie wszystkim dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Dlatego zorganizowałyśmy dla dwóch starszych grup: „Biedronek” i „Pszczółek” wycieczkę do Szkółki drzew i krzewów ozdobnych w Pacanowie. Dzieci bardzo ucieszyły się z niespodzianki! Niektóre z nich po raz pierwszy jechały autobusem, toteż było to dodatkowe przeżycie.

Tuż po śniadaniu wyjechaliśmy do szkółki, a pogoda tego dnia była piękna i słoneczna.  Słońce  wyjrzało mocniej zza chmurek specjalnie dla przedszkolaków z okazji ich święta. Naszym przewodnikiem i zarazem osobą, która już nie pierwszy raz zaprasza przedszkolaki w  to piękne miejsce była pani Magdalena Słota – mama naszej Karolinki z grupy  „Pszczółek”. Pani Madzia ma szczególny dar do opowiadania o ciekawych roślinach w bardzo przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób. Wyprawę zaczęliśmy od starszej szkółki, gdzie dzieci oglądały różne piękne krzewy, a potem obserwowały mnóstwo maleńkich jeszcze roślin w specjalnych rozsadnikach. Potem przeszliśmy przez ulicę do drugiej szkółki, gdzie obejrzeliśmy inne rośliny, drzewa i krzewy w specjalnie zaprojektowanym ogrodzie. Druga część wizyty została zaplanowana w taki sposób, aby grupy były zajęte innymi czynnościami. I tak, w czasie gdy jedna  wykonywała „ogród w słoiku” z przygotowanych materiałów w postaci: roślin, kamyków, ziemi, patyczków, szyszek – to druga grupa pokonywała tor przeszkód, który sprawił dzieciom wiele radości. Nad prawidłowym przejściem wszystkich przeszkód czuwała Karolinka!

Zdjęcia będą głównym dowodem na to, że wycieczka była bardzo udana, a dzieci zaangażowane w różne czynności.  Nieocenioną ozdobą naszych kącików przyrodniczych będą „ogrody w słoiku”, które udały się pięknie!  Do przedszkola wróciliśmy bezpiecznie, a na dzieci czekał  pyszny obiad i słodka niespodzianka z okazji Dnia Przedszkolaka.

Serdeczne podziękowania składamy rodzicom Karolinki, państwu: Magdalenie i Wojciechowi Słotom za zaproszenie,  cudne zajęcia przyrodnicze i  wielkie serce dla naszych przedszkolaków!

Gabriela Cz. , Ewa K.