ZAPACH ŚWIĄT

ZAPACH  ŚWIĄT

W Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie dzieci w okresie przedświątecznym zapoznają się i wzbogacają wiadomości  na temat tradycji i symboliki Świąt Bożego Narodzenia. Wykonują kartki świąteczne, dekoracje, kolorowe łańcuchy na choinkę, ozdabiają  bombki, śpiewają piosenki o tematyce świątecznej i kolędy. W tym szczególnym czasie przedszkolaki z najmłodszych grup: 3-4 latki „Krasnoludki” i „Muchomorki” w ramach przygotowań do świąt zajęły się pieczeniem  ciasteczek- korzennych i tradycyjnych pierniczków. Najpierw poznały i nazywały wszystkie potrzebne produkty a następnie z pomocą pani Ewy przygotowały dwa rodzaje ciasta. Po schłodzeniu  w lodówce było wałkowanie i wyciskanie foremkami w kształcie choinek, aniołków, gwiazdek, bałwanków i dzwoneczków. Starannie ułożone na blaszkach powędrowały do przedszkolnej kuchni gdzie zostały upieczone. Zapach korzennych przypraw unosił się w całym przedszkolu.

Tak, to był  już zapach świąt!

Najbardziej  jednak oczekiwanym przez dzieci momentem było dekorowanie ostygniętych pierniczków.  Polewanie lukrem,  posypywanie  kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami  - to była świetna zabawa i największa frajda! Każde ciastko dekorowane według pomysłów i fantazji dzieci stawało się słodkim cudeńkiem. Niektórym trudno było oprzeć się słodkościom i skosztowali odrobinkę.

Barbara Żurek