„WYBUCHOWA NAUKA”

Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Wójtowicz oraz pani dyrektor ECB przedszkolaki z grup: „Żabki” i „Biedronki” w dniu 22 listopada miały okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach. Warsztaty prowadził pan Wiesław, który we wspaniały sposób potrafił zainteresować dzieci.

Przedszkolaki poznały dwa najważniejsze składniki powietrza oraz ich właściwości. Niemniej jednak głównym bohaterem zajęć był ciekły azot – jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji na kuli ziemskiej. Ciekawostką jest to, iż temperatura ciekłego azotu wynosi minus 200 stopni Celsjusza. I to właśnie dzięki niemu byliśmy świadkami niecodziennych eksperymentów. Dzieci zobaczyły jak ciekły azot zamroził powietrze w balonach, jak można bananem przybić gwoździa ( bo zamarzł) i piękną różę, która utraciła zapach, jajko usmażone przez azot, a nawet rozpalenie kadzidełka dzięki podmuchowi ciekłego azotu.

Najpyszniejszym eksperymentem okazały się lody wiśniowe, którymi poczęstowane zostały wszystkie dzieci. Do ich wykonania pan Wiesław użył śmietany, mleka, soku wiśniowego oraz oczywiście ciekłego azotu.

Warsztaty były bardzo ciekawe, nikt się nie nudził tylko czekał na następny ciekawy eksperyment.

Dziękujemy pani Małgosi i panu Wiesławowi za zorganizowanie tak wspaniałych zajęć edukacyjnych.

G.Czechowska