Projekt Edukacyjny " Dziel się uśmiechem"

Program "Dziel się uśmiechem" powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku przedszkolnym/ szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Starszaki z naszego przedszkola w liczbie 47 wzięli udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym, prozdrowotnym: „Dziel się uśmiechem”. Nauczyciele przeprowadzili w swoich klasach zajęcia w czterech blokach tematycznych:

• Moje zęby,
  • Dbam o zęby,
  • Pomocnicy zdrowych zębów,
  • Idę do dentysty.

Pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystaliśmy z plansz tematycznych, modelu szczęki, prezentacji interaktywnych oraz ciekawej animacji o czterech krokach zdrowych i czystych zębów. Uczniowie wysłuchali pogadanek nt. budowy, roli i funkcji zębów, poruszony został również temat próchnicy, oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe szczotkowanie zębów, przybory do utrzymania czystości zębów, prawidłowe odżywianie. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w poszczególnych zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu. Wszak dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem szczęścia i radości. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

D.Majewska