„Każdy przedszkolak obiecuje po książki sięgać z radością,
bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością."

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszym przedszkolu powstała biblioteczka. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Głównymi celami założonej biblioteczki będzie kształtowanie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie utworów literatury dziecięcej (opowiadań, bajek, wierszy, baśni i legend) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka.
Po skompletowaniu książek i zorganizowaniu miejsca na przedszkolną biblioteczkę przyszedł czas na zapoznanie dzieci z regułami korzystania z biblioteki. Następnie w dniach 21-22.11.2023r. odbyło się pasowanie na czytelnika czyli przyjęcie dzieci do grona czytelników biblioteki.
Dzieci z poszczególnych grup zostały zapoznane z księgozbiorem, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu oraz otrzymało pamiątkowy dyplom. Spotkania przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie dzieci są zawsze mile widziane.

My, małe przedszkolaki
uroczyście przyrzekamy
że będziemy kochać książki
krzywdy zrobić im nie damy!

Bajek będziemy słuchać z uwagą
a obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą!

Gabriela Cz.