Podsumowanie programu ,,Czyste powietrze wokół nas”

W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu ,,Czyste powietrze wokół nas”. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci ale również ich rodziców i opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Cele programu:

- uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego

- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

W warsztatach uczestniczyły dzieci 5-6 letnie z grupy ,,Motylki”. Realizacja programu obejmowała cykl 5 zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci:

• ,,Wycieczka po okolicy przedszkola”

Dzieci z grupy Motylki wybrały się na spacer w celu poszukiwania źródeł dymu w okolicy przedszkola. Przedszkolaki podczas wyjścia obserwowały różne źródła dymów oraz miejsca skąd mogą się wydobywać. Spacer zwrócił uwagę naszych przedszkolaków na problem jakości powietrza w naszym otoczeniu.

• „Co i dlaczego dymi?”

Motylki zrealizowały drugi temat ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze wokół nas". Podczas zajęć przedszkolaki zwiększyły swoją wiedzę w zakresie przyczyn i źródeł wydobywania się dymów. Poznały ich zły wpływ na nasze zdrowie.

• „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”

W marcu dzieci z grupy Motylki zrealizowały trzecie zajęcia ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze wokół nas". Podczas zajęć przedszkolaki zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego i jego wpływu na nasze życie i zdrowie.

• ,,Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”

Dzieci z grupy Motylki zrealizowały IV temat ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze wokół nas". Podczas zajęć przedszkolaki: pokolorowały i ozdobiły portret Dinusia - bohatera naszego programu. Dzieci podczas wspólnych zabaw zwiększyły swoją wiedzę na temat skutków palenia papierosów dla naszego organizmu.
Dzieci poznały historie Dinusia, który wybrał się na wycieczkę pociągiem, miały okazję aby wypowiedzieć się na temat odczuć smoka podczas przebywania w zadymionym wagonie i w wagonie, w którym nikt nie palił papierosów. Następnie dzieci wykonały portret Dinusia.

• ,,Jak unikać dymu papierosowego?”

,,Motylki” zrealizowały ostatni temat ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze wokół nas". Podczas zajęć przedszkolaki kształtowały swoją wrażliwość na szkodliwość dymu tytoniowego oraz jego wpływ na nasze zdrowie i życie. Podczas ostatnich zajęć dzieci zwiększyły swoją wiedzę na temat umiejętności zachowania się, gdy znajdą się w pomieszczeniach zadymionych, a także umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których dorośli palą papierosy. Dzieci wykonywały znaczki z zakazem palenia.

Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci.
Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.

A.Duda