Podsumowanie programu profilaktycznego

„BEZPIECZNY ŚWIAT”

Taki tytuł nosi program profilaktyczny realizowany w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie. Program ten został opracowany przez nauczycielki: Gabrielę Czechowską i Halinę Schabowską. Miał na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw i zachowań dzieci w wieku przedszkolnym w sytuacjach trudnych i zagrażających zdrowiu a nawet życiu.

24 kwietnia 2012r  w Europejskim Centrum Bajki odbyło się podsumowanie realizacji tego programu. Chcąc oddać sens przeprowadzonych zajęć profilaktycznych starszaki z grup:”Biedronki” i „Żabki” przygotowały przedstawienie i scenkę o tematyce antynikotynowej. ”Kopciuszek” to opowieść o królewiczu, który wciąż palił papierosy, tańczył , grał w karty i trudno mu było się ożenić  aż w końcu dostał warunek od Kopciuszka –KONIEC PAPIEROSOM!...co miał zrobić? Zgodził się! Na scenie pojawił się też wesoły smok Dinuś, który także zachęcał do rzucenia nałogu. Scenka pt: „Współczesny Czerwony Kapturek” to opowieść o Kapturku, który jest zwolennikiem zdrowego trybu życia -sport, picie wody mineralnej, jedzenie warzyw .Kapturek spotyka wilka, który proponuje mu piwo, narkotyki i papierosy ale dziewczynka odmawia i przegania wilka. Występy przedszkolaków oglądali zaproszeni goście: pan Edward Wojniak- kierownik GOPS-u, pan Krzysztof Socha-kierownik Powiatowej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej z Buska – Zdroju i jej przedstawiciele: pani Ewelina Dąbrowska, pani Barbara Polak i pan Tomasz Wojtyś ,  przedstawiciel policji dzielnicowy-  Dariusz Rasała, pani Katarzyna Pluta oraz nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie z przedszkoli w Ratajach ,Oblekoniu i Pacanowie. Występy przedszkolaków w jakże pouczających scenkach bardzo się podobały. Gromkie brawa otrzymali więc  mali aktorzy: Karol Drzazga, Mateusz Widanka, Martynka Pluta, Karolinka Adamczyk, Kasia Woś, Kornelia Nurek,  Martynka Masłowska, Marika Kucharska, Agata Bernat ,Natalia Gawłowska , Wiktorek Wieczorek , Bartuś Dereń, Sebastian Sekuła , Olaf Sasiela, Amelka Adaś i Patryk Romański. Kolejnym punktem spotkania była prelekcja pana dzielnicowego Dariusza Rasały na temat zagrożeń dla zdrowia oraz bezpieczeństwa. W ramach programu profilaktycznego został przeprowadzony gminny konkurs plastyczny „ŚWIAT BEZ NAŁOGÓW”,w którym wzięły udział przedszkolaki z Pacanowa, Rataj Słupskich i Oblekonia. Podczas spotkania w ECB nastapiło rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie nagród zwycięzcom. Pięknych prac było bardzo dużo dlatego przyznano:

I  miejsce  ex aequo  -  Patryk Nowak - Pacanów, Maja Pietrucha – Rataje Słupskie i Oliwia Wybraniec - Oblekoń

II miejsce - Olaf Sasiela – Pacanów i Dominika Nizioł – Oblekoń

III miejsce - Wiktor Wieczorek - Pacanów

Wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Dereń, Karolina Nowak i Maksymilian Stachliński

Nagrody konkursowe dzieciom wręczyła pani dyrektor przedszkola w Pacanowie Zdzisława Belon. Wszystkie prace można było obejrzeć na wystawie przed sceną w ECB podczas spotkania.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania był pokaz tańców przez przedszkolaków z Pacanowa: „Bal Arlekina”i „Laleczki”.

Wszelkie pomoce dydaktyczne, nagrody konkursowe oraz słodki poczęstunek, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy i goście sponsorowała Gminna Komisja do spraw Rozwiązywania problemów Alkoholowych i Narkotykowych. Podziękowania składamy panu Edwardowi Wojniakowi. Składamy je również Radzie Rodziców, dzieciom, nauczycielom i zaproszonym gościom oraz panu Mariuszowi Maliga za czuwanie nad oprawą muzyczną i efektami multimedialnymi.

Mamy nadzieję, że to miłe spotkanie dostarczyło dzieciom podstawowych wiadomości o zgubnym wpływie używek zdobyły  niezbędne    umiejętności    radzenia    sobie w sytuacjach trudnych, w  tym sztuki odmawiania i będą preferować zdrowy tryb życia, bo takie właśnie były główne cele realizowanego programu.

Barbara Żurek

Zdjęcia w zakładce GALERIA