MIKOŁAJ

Święty Mikołaj postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię

W Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie Święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami.

Nasze przedszkole  Mikołaj odwiedził 9. grudnia. Ten dzień był już od dawna wyczekiwany przez wszystkie dzieci.

Zaraz po śniadaniu nasze dzieciaki obejrzały przedstawienie teatralne pt. "Gdzie diabeł nie może tam anioł pomoże", następnie wszyscy usłyszeliśmy dźwięki dzwonków i pojawił się z samej Laponii wyczekiwany Św. Mikołaj.