ANDRZEJKI

Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy , już nie czekamy
Zabawa dalej ,start….

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb.
Tego wieczora wróżby orzekały o losie, nie o zwykłym losie ale tym związanym z zamążpójściem.

Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.

Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny ,24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.  Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą ,dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one jednak okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

W naszym przedszkolu 29. listopada w grupach Muchomorki i Krasnoludki również odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci  wróżyły sobie kim będą w przyszłości- jakie będą wykonywać zawody, losowały swoje szczęśliwe kolory i poznawały ich znaczenie, dowiedziały się co je czeka w najbliższej przyszłości oraz poznawały imiona swoich  przyszłych  mężów lub żon. Największą atrakcją dla dzieci okazał się taniec  z balonami w parach.