Podsumowanie programu "Bezpieczny Świat"

„MAJA DZIŚ NAUCZY WAS- JAK O ZDROWIE TRZEBA DBAĆ”

Kwiecień to w kalendarzu uroczystości przedszkolnych miesiąc, w którym podsumowujemy realizowany już od trzech lat program profilaktyczny pt.: „Bezpieczny Świat”. Autorkami programu są wychowawczynie dwóch starszych grup.

Główne cele programu to: kształtowanie postaw prozdrowotnych, kształtowanie nawyków higienicznych, zachęcenie do spożywania owoców i warzyw, a także uświadomienie możliwości oddziaływania na własne zdrowie w kontekście podejmowanych przez siebie działań. Ten nasz „bezpieczny świat”- to świat, w którym wszyscy prawidłowo dbają o siebie, przestrzegają higieny ale też zdają sobie sprawę jak wiele w tym świecie istnieje zagrożeń, których należy unikać.

11 kwietnia 2014r. w Europejskim Centrum Bajki odbyło się podsumowanie z realizacji kolejnego etapu  programu profilaktycznego. Jak co roku odpowiednio wcześniej został ogłoszony gminny konkurs plastyczny skierowany do przedszkolaków w całej naszej gminie. Tytuł konkursu brzmiał: „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Wpłynęło bardzo dużo pięknych prac. Przedszkolaki z Oblekonia, Rataj Słupskich oraz Pacanowa wykazały się jak zwykle pomysłowością i talentami  plastycznymi. Natomiast Maja (Gabrysia  Rusek) oraz Gucio ( Adrian Golba) wprowadzili na „swojej łące” nowe zasady dbania o zdrowie.

Widowisko artystyczne pod tytułem „Maja dziś nauczy was jak o zdrowie trzeba dbać” poruszało kwestie higieny,  utrzymywania porządku wokół siebie, zasadność spożywania warzyw i owoców. Natomiast Dinek wreszcie zrozumiał, że palenie papierosów bardzo szkodzi jego zdrowiu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku Zdroju- pan Krzysztof Socha oraz pani Ewelina Dąbrowska oraz przyjaciele przedszkola państwo Arkadiusz i Magdalena Biegaczowie, panowie policjanci. Swoją obecnością  zaszczycił nas także Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pan Edward Wojniak, dzięki któremu otrzymujemy wsparcie finansowe na potrzeby realizowanego programu.  Spędziliśmy miłe chwile na oglądaniu przedstawienia, które miało nauczyć nas jak o zdrowie trzeba dbać. Potem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i wręczenie nagród i słodki poczęstunek. W  najbliższym tygodniu będziemy spożywać mnóstwo witamin znajdujących się w jabłkach bowiem ogromny kosz tych owoców podarowali nam przedstawiciele  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Bardzo dziękujemy!!!

Gabriela Czechowska