KRASNOLUDKI I MUCHOMORKI w „podróży” po Europie.

KRASNOLUDKI   I  MUCHOMORKI w „podróży” po Europie.

W grupach młodszych  przedszkolaków -Krasnoludkach i Muchomorkach tematem pierwszego tygodnia kwietnia były ”Baśnie z różnych krajów Europy”. W kolejnych dniach dzieci poznawały wybrane państwa, zapoznawały się z charakterystycznymi dla danego kraju zwyczajami, tradycjami i poznawały baśnie państw należących do UE.

Nasza  podróż zaczęła się od Hiszpanii gdzie razem z wróbelkiem Feliksem -także podróżnikiem nauczyliśmy się kilku słów w języku hiszpańskim np. dziękuję- gracias czy dzień dobry-buenas tardes. Bawiliśmy się też w „Wesołą corridę” bo przecież Hiszpania kojarzy nam się z corridą ,bykami i matadorami z czerwonymi chustami. Żegnając Hiszpanię wybraliśmy się do Holandii, którą nazwaliśmy Tulipanolandią gdyż tam rośnie bardzo dużo tulipanów. Poznaliśmy różne gatunki tulipanów a także ich wygląd i budowę. Tulipan był też bohaterem opowiadania M. Różyckiej „O żółtym tulipanie”. Kolejny dzień tygodnia to kolejna podróż… na Węgry. Z opowiadania „Próżny król” G.Illyesa dowiedzieliśmy się, że kołacze i papryka to tradycyjne dania węgierskie. Dwa ostatnie dni tygodnia zajęła nam podróż do Włoch. W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z procesem powstawania pizzy a także konsumowaliśmy prawdziwą pizzę „Margaritę”, która nawet niejadkom bardzo smakowała. W drugim „włoskim dniu” dzięki opowiadaniu G.Szadkowskiej „Król Makaron” dowiedzieliśmy się kto wymyślił spaghetti i że kraj w którym powstała ta potrawa słynna już na całym świecie to właśnie Włochy. Podróż do tego kraju zakończyliśmy wykonaniem makaronowej biżuterii-były to makaronowe naszyjniki i korale. Fajne i ciekawe były te „podróże”. Może kiedyś naprawdę pojedziemy do któregoś z tych krajów i przyda nam się zdobyta wiedza.

Za wspólne podróżowanie Krasnoludkom i Muchomorkom dziękują

wychowawczynie: Ewa Kapusta i Barbara Żurek. GRACIAS Smile