Jesteś tutaj:
  2. Dla rodziców

SZANOWNI RODZICE

Cieszymy się, że wybraliście Państwo nasze przedszkole dla swojego dziecka. Jeżeli w waszych sercach rodzi się niepokój, czy decyzja posłania dziecka do przedszkola jest słuszna, pragnę Was uspokoić i zapewnić, że w naszej placówce personel jest profesjonalnie przygotowany do pracy, którą wykonuje.

Każdy pracownik przedszkola stara się, aby wasze dziecko:

-          czuło się w nim bezpiecznie,

-          radośnie spędzało czas,

-          nauczyło się być dzielne, na miarę swoich możliwości i wieku,

-          umiało obcować z innymi dziećmi,

-          rozwijało swoje zdolności i zainteresowania,

-          zdobywało nowe umiejętności.

-

Pamiętajcie, że przedszkole to drugie po domu miejsce, w którym dziecko spędza większą część dnia i właśnie  dlatego jest tak ważne w jego życiu. Zadbajcie o to, aby w tym miejscu nie zabrakło i Was.

Wszyscy chcemy, aby okres adaptacji dziecka do nowych warunków przebiegał jak najbardziej łagodnie i aby dziecko przeżyło go jak najmniej boleśnie. Pobawcie się z dzieckiem w przedszkolnym ogrodzie, korzystajcie z proponowanych przez naszą placówkę form adaptacji dzieci do nowych warunków – pozwoli to dziecku poznać wnętrze przedszkola, uczestniczyć w zabawach z nowymi dziećmi i panią. Spacerujcie wielokrotnie w pobliżu przedszkola, oglądając budynek ze wszystkich stron, rozmawiajcie o przedszkolu z waszym skarbem i informujcie go, że tu będą jego koledzy, jego zabawki, jego panie. Ważnym elementem adaptacyjnym jest udział dziecka w zakupie rzeczy potrzebnych do przedszkola, pozwólcie, aby dziecko samo wybrało worek, trepki i ręcznik.

Dekalog dla rodziców i wychowawców

wynikający z Konwencji Praw Dziecka

Nie upokarzaj dziecka, bo ono tak jak Ty – ma silne poczucie własnej godności.

Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru – najczęściej jak możesz.

Jeśli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy.

Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.

Nie mów: „...zrobisz to, bo ja tak chcę...” Jeśli musisz czegoś zabronić, to uzasadnij.

Jeśli wydajesz polecenie dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić „z góry swego autorytetu”.

Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny, nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

Jeżeli nie wiesz jak postąpić, pomyśl, jak ty poczułbyś się będąc dzieckiem.

Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.

„Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć,

nauczyłem  się w przedszkolu...”

R. Fulghum