Piątek, 2021-05-14

POLSKA MOJA OJCZYZNA

ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie

„W historii Polski, tak się składa - był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka:

by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze dla Polaka

pozostał  Dniem Niepodległości.

B. Brykczyński

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem państwowym.

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

W Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie przygotowując się do tego najważniejszego Święta Narodowego w każdej grupie odbyły się zajęcia, dzięki którym przedszkolaki poznały legendę o powstaniu państwa polskiego i symbole narodowe. Wiedzą, że barwy ojczyste: biel- to czystość ,którą reprezentuje orzeł a czerwień to wolność , odwaga i krew przelana w obronie Ojczyzny. Nawet trudne słowo „niepodległość” przedstawione w prostej , dziecięcej piosence staje się  zrozumiałe dla najmłodszych.

Przedszkolaki  z grup najstarszych: ”Muchomorków” i „Pszczółek” przygotowywały się do tego święta dużo wcześniej aby w przeddzień tej ważnej dla Polaków daty przedstawić program słowno-muzyczny. W wierszach i piosenkach wyraziły miłość i przywiązanie do ojczyzny, kultury, tradycji, symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę odśpiewały hymn Polski-Mazurek Dąbrowskiego. W programie znalazł się też taniec do polskiej pieśni wojskowej „Przybyli ułani pod okienko” oraz piękna piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszyscy wspólnie wyrecytowali słynny wiersz W.Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” czyli „kto Ty jesteś?...Polak mały..”

Takie przedszkolne „lekcje historii”  kształtują postawy  patriotyczne i poczucie silnej przynależności narodowej, bo…  POLSKA  -to taka kraina, która się w sercu zaczyna. Potem jest w myślach- blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą”.

Barbara Żurek