DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,

którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie,

lecz wiedzą o nim dzieci  i to już nie od dzisiaj,

dziś święto nad świętami:

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Czy można sobie wyobrazić świat bez misia?  Miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, najcudowniejsza przytulanka, najbardziej ulubiona zabawka symbol ciepła , łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.

Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka z niezwykła historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.

Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci.

Pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie. Mimo pojawienia się nowoczesnych zabawek w dobie komputerów i tabletów i tak bywa największym przyjacielem dziecka ,najmilszą przytulanką.

W Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie  co roku celebrujemy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku święto wypadło w niedzielę więc  w poniedziałek  dzieci  z wielką radością przyszły do przedszkola trzymając w ramionach pluszowego przyjaciela.  W naszym przedszkolu zagościły więc misie : te malutkie i te wielkie, kolorowe, puchate- każdy piękny i wyjątkowy. Najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Były  tańce z misiami, konkursy,  piosenki: „Jadą, jadą misie”, ”Żyły w lesie małe misie”, zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”, rysowanie portretu misia i misiowe kolorowanki .W przerwie zabaw dzieci poznały smak, a także wartości odżywcze miodu w ramach promowania postaw i zachowań prozdrowotnych.  Mniam, mniam! Pace lizać! Pyszności!

Ten dzień był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i „misiowo” udany. Zakończył się  wręczeniem każdemu dziecku dyplomu Przyjaciela Misia  i

„ misiową” sesją zdjęciową.

Od wszystkich przedszkolaków dla wszystkich misiów z życzeniami:

Miodku zawsze miej w dostatku,
Żyj nam 100 lat nasz Misiaczku!

Barbara  Żurek