„Z MIŁOŚCI DO OJCZYZNY” 11 listopada

„Z  MIŁOŚCI  DO  OJCZYZNY”

11 listopada 2018r setna rocznica odzyskania niepodległości.

W historii Polski, tak się składa - był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka:

by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze dla Polaka pozostał  Dniem Niepodległości.

9 listopada 2018r przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Pacanowie  obchodziły Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. W tym roku jest to szczególna data ze względu na setną  rocznicę.

Z tej okazji wszystkie dzieci zebrały się w Europejskim Centrum Bajki gdzie razem ze swoimi rodzicami, dziadkami i bliskimi im osobami  uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień.

Program artystyczny przygotowały przedszkolaki z grup starszych z wychowawczyniami: Gabrielą Czechowską i Ewą Kapustą .W wierszach i piosenkach wyraziły miłość i przywiązanie do ojczyzny, kultury, tradycji, symboli narodowych. Dumnie, przyjmując właściwą postawę odśpiewały też hymn Polski-Mazurek Dąbrowskiego. Występ zakończyły tańce: polonez w wykonaniu „Żabek” i kujawiak ,który zatańczyły „Biedronki”. Nie bez znaczenia jest to, że przedszkolaki prezentowały takie właśnie tańce. Polonez inaczej zwany tańcem  polskim jest emblematem kultury polskiej a kujawiak to polski taniec ludowy podniesiony do rangi tańca narodowego.

W przedszkolu  realizowany jest  program edukacji patriotycznej „Polak Mały”. W ramach tego programu pani E. Kapusta zorganizowała konkurs plastyczny pt: „Z miłości do Ojczyzny” na który wpłynęło 18  prac. Przedstawiały one symbole Polski i stanowiły jednocześnie piękną dekorację podczas uroczystości .Dzieci, które wzięły udział w tym konkursie otrzymały z rąk pani dyrektor Zdzisławy Belon nagrody i wyróżnienia.

Kolejną częścią uroczystości był przemarsz wszystkich uczestników pod pomnik  Józefa Piłsudskiego, gdzie  przez panią dyrektor i przedstawicielki Rady Rodziców została złożona wiązanka oraz znicze.

Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać i wytłumaczyć maluchom, ale takich tematów w naszym przedszkolu nie unikamy nawet w najmłodszych grupach. Przedstawione w łatwy, przystępny i atrakcyjny sposób zostają w pamięci dzieci. Przygotowując się do tego najważniejszego Święta Narodowego w każdej grupie odbyły się zajęcia, dzięki którym przedszkolaki poznały legendę o powstaniu państwa polskiego i symbole narodowe. Wiedzą, że barwy ojczyste: biel- to czystość ,którą reprezentuje orzeł a czerwień to wolność , odwaga i krew przelana w obronie Ojczyzny. Nawet trudne słowo „niepodległość” przedstawione w prostej , dziecięcej piosence staje się  zrozumiałe dla najmłodszych.

Mamy nadzieję, że takie przedszkolne „lekcje historii” przyniosą w przyszłości efekty w postaci prawidłowo ukształtowanej postawy patriotycznej i poczucia silnej przynależności narodowej, bo  POLSKA  -to taka kraina, która się w sercu zaczyna. Potem jest w myślach- blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą”.

Barbara Żurek