Cała Polska czyta dzieciom

Akcja ,,Cała Polska czyta dzieciom”

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Dlatego w naszym przedszkolu codziennie nauczycielki czytają dzieciom opowiadania , bajki i legendy. W sposób szczególny chcemy w tym roku przedszkolnym nawiązać do setnej rocznicy odzyskania niepodległości , w roku 2018/ 2019 podczas akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” do przedszkola będziemy zapraszać gości którzy podczas swoich wizyt będą czytać dzieciom baśnie i legendy związane z historią naszego kraju.

Pierwszym gościem 23. 10. 2018r. w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie była Pani Zdzisława Belon, która przeczytała dzieciom dwie piękne legendy: ,,Legendę Krakowską” i ,, Legendę Wielkopolską”. Wszystkie przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowiadania. A po przeczytaniu przez Panią Dyrektor umiały opowiedzieć o tym co przed chwilą usłyszały.

A.Dupońka