Strażak

„Poznajemy zawody” - wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

W dniu 08.05.2018r. „Żabki” uczestniczyły w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju, gdzie miały możliwość udziału w akcji edukacyjnej "Ognik" w projekcie "Bezpieczny Dom", którego celem jest edukacja na temat bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Ścieżka edukacyjna to typowe mieszkanie, w którym zaadoptowane zostały pomieszczenia takie jak pokój dzienny, kuchnia, łazienka oraz kotłownia. Dzieci zobaczyły między innymi z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego. Dzieci brały również udział w ewakuacji z miejsca objętego pożarem. Wszystkie pokazy wykonywane były w warunkach w pełni bezpiecznych dla dzieci.

Buscy strażacy zadbali o atrakcyjną oprawę spotkania, były małe strażackie hełmy oraz mundury. Nie zabrakło też "efektów specjalnych": sygnały alarmowe, wyjące czujki dymu, sztuczne zadymienie oraz "ciepłe drzwi" do kotłowni. Z wielkim zaciekawieniem dzieci oglądały bajki ukazujące różnorodne zagrożenia pożarowe wynikające często z niewłaściwego zachowania.

Największy entuzjazm i podziw wzbudziła jednak prezentacja samochodów strażackich, sprzętu gaśniczego, ekwipunek strażaka udającego się na akcję pożarową.  Dzieci ubrały się w mundury strażackie i hełmy co sprawiło im wiele radości.