Dbamy o zdrowie

Nasze przedszkolaki to czyste dzieciaki!

W Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie  w grupach dzieci najmłodszych: ”Krasnoludkach” i „Muchomorkach” realizujemy program promocji zdrowia i higieny  „Dbamy o zdrowie”.

Podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju człowieka jest stan jego zdrowia. Zdrowie wpływa nie tylko na aktualne samopoczucie, ale także decyduje o bieżących i przyszłych działaniach człowieka. Wzbogacanie wiedzy o zdrowiu swoim i innych, nabywanie umiejętności dbania o nie, kształtowanie i utrwalanie przyzwyczajeń prozdrowotnych powinno rozpoczynać się już od najmłodszych lat. Ważnym i nieodłącznym elementem wychowania przedszkolnego jest szeroko rozumiana edukacja zdrowotna, która obejmuje zamierzony ciąg planowanych działań wychowawczych. Podstawa Programowa wśród celów wychowania przedszkolnego wymienia między innymi: „troskę o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych”.
Program ten powstał, aby zaakcentować potrzebę ciągłego oddziaływania i aktywizowania dzieci w kierunku profilaktyki, podtrzymywania i pomnażania zdrowia. Ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z braku aktywności ruchowej, niewłaściwego odżywiania, nieprzestrzegania higieny, nieznajomości zasad bezpieczeństwa. Realizacja treści programu odbywa się  w różnych sytuacjach edukacyjnych z zachowaniem podstawowej  formy  pracy w przedszkolu jaką jest zabawa.

Nasze ostatnie zajęcia i zabawy dotyczyły i zwracały szczególną uwagę na wyrabianie nawyków związanych z higieną osobistą. Na podstawie ilustracji i słuchanego wiersza B.Formy  „Przedszkolak czyścioszek”  dzieci odpowiedziały na pytanie jak powinien wyglądać przedszkolak i co jest potrzebne do tego, żeby być czystym. Nazywały przybory toaletowe  i czynności higieniczne sprzyjające zdrowiu. Nieodzownym elementem higieny jest oczywiście woda ,ale  do czego jeszcze służy  i jak bardzo jest  potrzebna dzieci odgadywały z obrazków na kropelkach wody. Dzięki pięknej prezentacji multimedialnej  pod nazwą „Czyścioszek” maluchy przekonały się ,że o czystość dbają nie tylko ludzie ale roślinki bo…myją się rosą, kotki, pieski liżą łapki, myją futerka , ptaszki czyszczą swoje piórka-a tylko świnka w błocie ryje i jest „brudaskiem”.

Słowa piosenki „…więc o zakład  idę z chłopcem i dziewczynką, każdy chce być czystym kwiatem a nie brudną świnką” , przekonały dzieci, że czystość to zdrowie a że każdy chce być zdrowy to o brudzie nie ma mowy!

Dbając o czystość osobistą i zdrowie musimy pamiętać też, że należy chronić środowisko i dary natury. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola należą do klubu Kubusiowych Przyjaciół Natury. Kubuś i jego przyjaciele dbają o przyrodę i oszczędzają wodę. Razem z nimi uczą się tego przedszkolaki. W „Książeczce Przedszkolaka” dzieci wskazywały sposób oszczędzania wody i kolorowały właściwe obrazki.

Dzięki takim zajęciom , zabawom przedszkolaki nawet te najmłodsze 3i 4 latki zdobywają wiedzę związaną z higieną i zdrowiem. To najlepszy, najprostszy i najprzyjemniejszy sposób nabywania takich umiejętności . Pamiętajmy wszyscy:

Higiena to ważna sprawa-dobrego zdrowia podstawa!

Barbara Żurek