Poznajemy Zawody

„POZNAJEMY ZAWODY”

W roku szkolnym 2017/18  grupa II „ŻABKI” będzie poznawała różne zawody w ramach opracowanego planu pracy: „Poznajemy zawody”. Cyklicznie, raz w miesiącu, dzieci zostaną zapoznane z wybranym zawodem.

CELE zajęć:

- Rozwijanie dziecięcych zainteresowań pod katem poznawania różnych miejsc pracy, ciekawych zawodów i interesujących ludzi.

- Budzenie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym poprzez przybliżenie zawodów i czynności z nimi związanych.

- Wyrabianie u dzieci szacunku dla pracy ludzkiej, rozumienie wartości uczciwości i  odpowiedzialności ludzi pracy.

- Zwiększenie aktywności poznawczej i twórczej dzieci.

Cele szczegółowe:

• wdrażanie do poszanowania pracy ludzi wybranych zawodów
  • poszerzenie zasobu słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia związane z określonym zawodem
  • zaangażowanie rodziców i dzieci do przygotowania materiałów potrzebnych podczas
  • wyrabianie umiejętności współdziałania w grupach
  • przełamywanie nieśmiałości w stosunku do osób obcych
  • zwiększenie aktywności poznawczej i twórczej dzieci
  • kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi materiałami, przyborami  i narzędziami w zadaniach plastyczno-konstrukcyjnych
  • poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się poza terenem przedszkola
  • dzielenie się spostrzeżeniami w formie plastycznej i słownej

SPOSOBY REALIZACJI:

1. Współpraca z instytucjami użyteczności  publicznej, tj. Biblioteka, Szkoła, Kino, Teatr.

2. Współpraca z instytucjami przeznaczonymi do ochrony, pomocy i bezpieczeństwa ludzi: Straż Pożarna, Policja, Ośrodek Zdrowia .

3. Współpraca z rodzicami wykonującymi ciekawy zawód.

4. Tworzenie kącików tematycznych podczas omawiania wybranych zawodów.

5. Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" (wykorzystywanie literatury dziecięcej wspierającej i wprowadzającej  w świat zawodów).

6. Organizowanie wyjść i  wycieczek związanych z określonym zawodem.