Kalendarium

Sobota, 2024-04-20

Imieniny: Agnieszki, Amalii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1163413
  • Do końca roku: 255 dni
  • Do wakacji: 62 dni

Kartka z kalendarza

Dzień jajka

JAJKO

- skarbnica wartości odżywczych!

Od najdawniejszych czasów jajko uchodziło za symbol odrodzenia, nowego  życia, zdrowia, młodości i powodzenia.Jajko najczęściej kojarzy nam się z Wielkanocą. To wokół niego podczas wielkanocnego śniadania gromadzi się rodzina ,by dzielić się radością życia. A  jak się ma kwestia wartości odżywczych jaj i konsekwencji ich zjadania dla naszego zdrowia? Czy jajko jest zdrowe? Z jakich części składa się jajko ? Dlaczego należy jeść jajka? Jak rozpoznać czy jajko jest świeże czy nie? Na te pytania przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Pacanowie próbowały znaleźć odpowiedzi podczas zabaw badawczych połączonych z pokazem w Dniu Jajka tj.26.04.2017r.W zdrowym odżywianiu jajka odgrywają ważną rolę ze względu na bardzo wysoką wartość odżywczą-w małej ilości olbrzymia ilość cennych substancji-oraz długotrwałe uczucie sytości po ich zjedzeniu. Jaja bogate są w witaminy B oraz A,D, E i K. Znajdziemy w nich także wapń, magnez, żelazo, potas i fosfor. Zawierają też luteinę, która korzystnie wpływa na wzrok. Wystarczy zjeść 3-4 jajka w tygodniu żeby uchronić się przed różnymi chorobami, mieć piękne, lśniące włosy, dobrze, wyraźnie widzieć, mieć mocne zęby, kości i paznokcie, ładną, gładką i złocistą skórę. Należy spożywać jajka świeże.  Świeżość  jajka przedszkolaki sprawdzały  podczas zabawy „Świeże-nieświeże”. Do naczyń napełnionych wodą wkładały jajka i obserwowały:  świeże jajko utonie (jest w nim mało powietrza), stare jajko będzie pływać przy powierzchni (więcej powietrza pod skorupką).  Dzieci miały możliwość obserwacji jajka surowego i gotowanego, oraz różnice pomiędzy nimi: wygląd ,zapach, konsystencja. Z jakich części składa się jajko nie było trudnym pytaniem. Każde dziecko wie co kryje się w jajku- niektórzy lubią bardziej żółtko inni białko. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zabawa  „Zakręcone jajko”. Wykorzystano do niej jajko surowe i jajko gotowane. Obserwując ruchy jajek po zakręceniu wszyscy doszli do wniosku ,że jajko gotowane kręci się dłużej ( bo ma stały środek) a jajko surowe kołysze się na boki i kręci się krócej ( ponieważ jego środek pływa wewnątrz).Jajka mają przeróżne zastosowanie- można je smażyć, gotować, łączyć z innymi produktami-w kuchni jest  niemal niezastąpione. Możemy je przyrządzać na tysiące sposobów, jest dodatkiem do wielu smacznych dań , jak również elementem składowym wielu potraw. JAJKO od zawsze było jednym z najcenniejszych elementów diety w łańcuchach pokarmowych. Ta doskonała forma pokarmu jest darem, z którego korzystać powinniśmy bez  obaw i w pełni ufając sile natury. To ona opracowała te najdoskonalsze formy żywieniowe.

Jajko jest nie tylko produktem spożywczym ale też symbolem głęboko zakorzenionym w naszej kulturze. Motyw jajka spotyka się w malarstwie, literaturze jak  np. znany dzieciom wiersz „Jajko” J. Brzechwy czy W. Chotomskiej „Kurcze blade”.  Z jajkiem, które na Wielkanoc odgrywa najważniejszą rolę wiąże się wiele legend, opowiadań i ludowych zwyczajów. W wierzeniach ludowych np. wydmuszki wielkanocnych pisanek, położone w sadzie pod drzewami  miały je chronić przed szkodnikami. Malowanie i ozdabianie jaj to bardzo dawny zwyczaj a z pisankami wiąże się wiele legend. Ulubione prze dzieci jajko czekoladowe też ma swoją historię chociaż to współczesne cieszy najbardziej ze względu na  ukrytą w nim niespodziankę.

Przedszkolny DZIEŃ JAJKA to nie tylko zabawy i poszerzanie wiedzy ale także konsumowanie jajek: na miękko ,na twardo w postaci jajecznicy i pysznych kanapek z jajkiem. Najczęściej spożywanymi jajkami są te od kur ale przedszkolaki dowiedziały się ,że  również wartościowe chociaż różniące się masą i wielkością są jajka przepiórcze, perlicze, gęsie, kacze, indycze czy strusie.  Ciekawostką jest fakt ,że jaja  strusie ważą ponad 1,5 kg, ich gotowanie trwa 2,5 godziny, otwiera się je młotkiem lub wiertarką, a jajecznica z jednego jaja wystarcza dla co najmniej 10 osób. Z kolei jajeczka przepiórcze są nawet 6 razy mniejsze niż kurze. Jajko to skarb zamknięty w skorupce. Bez względu na wygląd czy wielkość jedzmy jajka!     

Na zdrowie!

                                                                                            Barbara Żurek