Kółko badawcze "Mali badacze"

MALI  BADACZE

W roku szkolnym 2016/2017 w Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie realizowany jest program kółka badawczego "Mali badacze". Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, uczęszcza na nie 10 dzieci z grup "Biedronki" i "Żabki'. Celem głównym programu jest rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.

Dzieci aktywnie uczestniczą w zabawach badawczych, cierpliwie czekają na swój udział, przestrzegają ustalonych zasad.

W miesiącu październiku realizowany temat zajęć to :

"Źródło życia WODA!".

Posiłkując się prezentacją multimedialną zdefiniowało do czego potrzebna jest woda, co ją zanieczyszcza i jak ją oczyszczać. Grupa badaczy założyła hodowlę kryształków. Dzieci  przygotowały roztwór nasycony soli w celu jej krystalizacji. Codziennie obserwują jak tworzą się nowe kryształki soli.

Kolejne doświadczenie, które zostało wykonane to "Znikająca woda". Zapaloną świeczkę postawiono na podstawce, na której znajdowała się woda i przykryto szklanką. W trakcie eksperymentu świeczka zgasła, a woda została wessana ze spodka do szklanki. Doświadczenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem i należało je powtórzyć.

Dzieci dbają również o nasze roślinki w kąciku przyrody, podlewając je systematycznie gdyż młodzi badacze pamiętają, że ŚWIAT PRZYRODY NIE MOŻE ŻYĆ BEZ WODY!

Temat kompleksowy listopada:

Skąpani w powietrzu.

Podczas zajęć dzieci wnioskowały że ciepłe powietrze unosi się do góry (doświadczenie "Zaczarowany balon). Budowały wiatrowskaz, a także poznawały różne sposoby powodujące ruch powietrza.

Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: "Gdzie jest powietrze?", "Czy powietrze ma ciężar?

Grudzień- to doświadczenia związane ze zmysłami.

Zmysł równowagi, który narząd za niego odpowiada. Określanie, po co jest dwoje oczu, zagadki wzrokowe.

"Czy uszy służą tylko do słuchania?"

Wreszcie "coś dla smakosza"- test języka, czy trudno jest rozpoznać smaki.

Styczeń- Luty

Dzieci uczęszczające na kółko badawcze poznawały  naturalne i sztuczne źródeła energii. Kształtowały odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo podczas używania przedmiotów emitujących ciepło.

Marzec- Zioła

W miesiącu marcu uczestnicy kółka badawczego poznawali zioła. Wykorzystując cudowne właściwości ziół używamy je nie tylko w lecznictwie ale także w kosmetyce i w kuchni. Zioła posiadają wiele  witamin ,cennych utleniaczy i innych składników nie do przecenienia dla naszego zdrowia Niektóre z nich możemy sami wyhodować w domu , w doniczkach. Nie tylko ozdobią nasz parapet ale też upiększą mieszkanie czy ogródek jak np. lawenda, rumianek. Kilka najbardziej znanych i wykorzystywanych ziół przedszkolaki zasiały w doniczkach. Teraz mogą stale obserwować jak rosną.

Kwiecień- Szukam rady na odpady

W ramach pracy kółka badawczego 4 kwietnia  2017r. odbyła się wycieczka autokarowa do ZGOK w Rzędowie. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji na temat prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania i sprawnie posegregowały odpady do odpowiednich pojemników. Po zajęciach był spacer po zakładzie oraz rozdanie dyplomów ukończenia warsztatów.

Maj - Dieta i ruch to samo zdrowie.

W miesiącu maju rozmawialiśmy  jak należy  się odżywiać aby być zdrowym.
Pomogła nam w tym piramida żywności. Dzieci poznały  również przyczyny nadwagi. Odbyły się też zajęcia sportowe na świeżym powietrzu.

Czerwiec-  Podsumowanie zajęć.

Przedstawienie zdjęć oraz omówienie zajęć.