Dzień Dziecka

„Tylko dzieci potrafią zatknąć kij w piasku,
uznać, że jest królową i obdarzyć go miłością.”

Antoine de Saint – Exupére

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce jest obchodzone 1 czerwca, a każdy rodzic o nim pamięta.

W przedszkolu tego dnia staraliśmy się jak to tylko możliwe, aby naszym dzieciom umilić czas. Przygotowano wiele atrakcji. Najwięcej radości przysporzyły jednak zawody sportowe na świeżym powietrzu! Rywalizowały ze sobą grupy starsze, a potem młodsze. A konkurencje były przeróżne, wyścigi z woreczkiem na głowie, z kółkiem ringo, które trzeba było zawiesić na pachołku, rzuty do celu, przejście przez tunel. Wyniki rozgrywek były przeróżne, raz wygrywała jedna drużyna, raz druga. Ostatecznie wygrały wszystkie dzieci, bo to przecież było ich święto i nikt nie mógł przegrać. Zawody sportowe zakończyła zabawa ruchowa w rytm piosenki: „Wszystkie dzieci nasze są”. Kolorowe pociągi utworzone z  dzieci pojechały do przedszkola na pizzę i inne pyszności.

Wszystkiego najlepszego naszym milusińskim składają wszyscy pracownicy przedszkola.

Gabriela Czechowska

SCENARIUSZ IMPREZY SPORTOWEJ

„Ruch to zdrowie”

Samorzadowe Przedszkole w Pacanowie

Cele ogólne:

• Propagowanie różnych form aktywności ruchowej
  • Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka, a przez to rozwijanie jego sprawności fizycznej.
  • Zachęcanie dzieci do czynnego udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.
  • Wyłonienie i wyróżnienie najbardziej sprawnych dzieci w poszczególnych  grupach
  • Integracja środowiska dziecięcego poprzez wspólną zabawę, rywalizację sportową;
  • Przygotowanie dzieci do pełnienia roli kibica, zawodnika.

Cele operacyjne:

dziecko:

- angażuje wiele partii mięśniowych w trakcie podejmowania różnorodnych zadań sportowych

- rzucać woreczkiem do celu, biec w worku

- zna podstawowe przepisy poznanych dyscyplin sportowych

- współdziała w zespole

- wie jak należy zachować się na zawodach sportowych oraz w sytuacji zwycięstwa i porażki

- zna zasady fair play

- potrafi podporządkować się ustalonym regułom

- stosuje zasadę fair play

- chętnie i ambitnie pełni rolę zawodnika

Miejsce imprezy: plac przedszkolny

Przebieg imprezy:

1.Powitanie- prezentacja drużyn.

2. „Tańczące ciało”- zabawa przy muzyce

-tańczą same ręce

-tańczą same nogi

-tańczy sama głowa.

3.Omówienie celu spotkania- zaproszenie dzieci do udziału w różnorodnych konkurencjach.

4. Konkurencja dla rodziców- przedstawicieli grup:

- konkurencja dla mam – skoki na skakance, która mama najdłużej będzie skakała

-  konkurencja dla taty- rzut woreczkiem do celu.

5.Konkurencja dla dzieci z grup (Biedronki i Żabki po 10-15 dzieci z każdej grupy )

- bieg z woreczkiem na głowie

6. Konkurencja dla dzieci z grup ( Krasnoludki i Muchomorki po 5-7 dzieci z każdej grupy)

- dzieci biegną rozkładając krążki w jedną stronę, a z powrotem zbierają je przekazując kolejnemu zawodnikowi.

7. Konkurencja drużynowa przeciąganie liny ( wszystkie dzieci )

- Krasnoludki- Muchomorki

- Biedronki, Żabki

8.Konkurencja drużynowa( Biedronki – Żabki po 7-10 dzieci)

- Rzut hula hop na pachołek – 1 rzut 1 dziecko

9. Konkurencja dla rodziców- kto szybciej (na czas)

- toczenie piłki slalomem między pachołkami

10.  Konkurencja sprawnościowa- ćwiczymy zmysły( Krasnoludki, Muchomorki)

W każdym zespole 2 dzieci rozpoznaje owoce i warzywa:

-  2 po dotyku,

- 2 po smaku,

- 2 po węchu.

11. Konkurencja sportowa- slalom „Umyj ręce” ( Biedronki, Żabki)

Na starcie 2 zespoły 8 osobowe, każde dziecko w okularach pływackich. Na sygnał dziecko biegnie slalomem do miski myje ręce, wyciera ręcznikiem papierowym, zgniata go i wrzuca do kosza. Zdejmuje okularki i wraca do drużyny, przekazując okularki następnemu zawodnikowi.

12. Zabawa wszystkich przy muzyce „Gimnastyka”.

Wręczenie nagród, upominków.

13. Zabawa wszystkich w „Pociąg” do piosenki „Jedzie pociąg” – wszyscy wracają do przedszkola.

Barbara Żurek

Ewa Kapusta