Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki

Starostwo Powiatowe w Busku Zdroju wraz z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim w Kielcach chcę bardzo gorąco zachęcić mieszkańców województwa świętokrzyskiego do wzięcia udziału w akcji „Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki dla Huberta, Delfiny oraz Andrzeja – każda nakrętka na wagę zdrowia”.Akcja trwa do końca roku i ma na celu pomoc w powrocie do zdrowia trzem osobom:

•    Delfinie Maroszek, 22-letniej mieszkance Sędziszowa, która od kilku lat choruje na dziecięce porażenie mózgowe, objawiające się czterokończynowym niedowładem oraz znaczną wadą wymowy. Delfina nie porusza się samodzielnie – potrzebuje pomocy innych osób. Pilnie potrzebuje zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny oraz wózek inwalidzki, gdyż ten, na którym obecnie się porusza, jest częściowo uszkodzony i nie gwarantuje jej bezpieczeństwa. Sytuacja materialna jej 6-osobowej rodziny, utrzymującej się z pracy jedynie jednego z rodziców, jest bardzo ciężka. Sami nie są w stanie zapewnić córce odpowiednich warunków życia;

•    Andrzejowi Wszendybył, który w 2005 roku uległ wypadkowi, na skutek którego doznał złamania kręgosłupa. Utracił czucie i władzę w nogach, toteż zmuszony jest poruszać się na wózku. Koszty jego leczenia, na tę chwilę, przekraczają 100000 zł. Andrzej jest ojcem dwójki dzieci, z których córka ma astmę, zaś syn z dnia na dzień traci wzrok (leki dla nich to wydatek rzędu 800 zł miesięcznie). Jako ojciec chciałby im pomóc, jednak będąc przykutym do wózka, jest bezradny, gdyż nie może podjąć stałej pracy. Obecnie rozwozi ulotki w Jędrzejowie.

•    Hubertowi Maj, 24-latkowi, który w 2009 roku zmuszony był poddać się bardzo poważnej operacji usunięcia tętniaka mózgu. Operacja ta i następująca po niej śpiączka poważnie uszkodziły jego zdrowie. Obecnie koszty jego leczenia i rehabilitacji wynoszą około 10 000 złotych miesięcznie. Dodatkowo, w najbliższym czasie przejdzie on kolejną operację – tym razem polegającą na usunięciu części czaszki i wstawieniu w jej miejscu implantu.

Co trzeba zrobić, aby im pomóc? Otóż wystarczy zbierać plastikowe nakrętki – z butelek, kremów, słoików czy detergentów, przeliczyć je i przynieść je do naszego przedszkola 30 dnia każdego miesiąca.

Dzieci, które we wrześniu 2011 r. przyniosły najwięcej nakrętek już otrzymały dyplomy i upominki. Byli to:

I miejsce Goleń Martyna

II miejsce Wójtowicz Kacper

III miejsce Koper Kamil

Koper Bartłomiej

Dzieci, które w październiku 2011r. dostarczyły najwięcej nakrętek:

I miejsce Juszczyk Szczepan

II miejsce Kumorek Michał