Podsumowanie programu "Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej"

"Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej "

Samorządowe Przedszkole w Pacanowie od września 2013r przystąpiło w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy do realizacji projektu KIK/34 pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Podstawowym celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia poprzez edukację w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności. Czas trwania projektu to okres od września 2013 do czerwca 2015r  Projekt jest realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, instytucją współfinansującą jest Ministerstwo Zdrowia, partnerami akcji są: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Centrum Zdrowia Dziecka.  Honorowy patronat nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej.

Do realizacji tego programu przystąpiło 1600 szkół i przedszkoli z całej Polski. Nie wszystkie placówki spełniły wymagane kryteria, które pozwoliły na otrzymanie certyfikatu. Samorządowe Przedszkole w Pacanowie pomyślnie wdrożyło program zgodnie z założonymi kryteriami i jako jedno z trzynastu z województwa świętokrzyskiego otrzymało certyfikat Przedszkola Przyjaznego Żywieniu i Aktywności Fizycznej w roku 2013/14.Jesteśmy dumni, że nasze działania zostały docenione i tak wysoko ocenione. Podziękowania należą się całej społeczności przedszkola za zaangażowanie i podejmowanie prozdrowotnych inicjatyw a szczególne pani Ewie Kapuście, która jest liderem tego projektu w naszym przedszkolu.

W celu utrzymania tego certyfikatu kontynuujemy działalność w tym obszarze w roku szkolnym 2014/15 poprzez szerzenie idei zdrowego stylu życia. Pierwszym etapem realizacji założeń programu były i są dni owocowe i warzywne a także  zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania. Najmłodsze przedszkolaki  MUCHOMORKI: 3-4 latki podczas zajęcia „Od jedzenia zależy nasze zdrowie”  dowiedziały się jakie produkty sprzyjają naszemu zdrowiu, a jakie mu szkodzą, poznały piramidę żywieniową i jej znaczenie dla zdrowia, wspólnie wykonały jej makietę z wyciętych obrazków różnych produktów spożywczych. Ta „budowla” to nasze zdrowie a jej podstawa to aktywność fizyczna. Po wysłuchaniu wiersza pt: „Dla każdego coś zdrowego” S. Karaszewskiego wiedziały co należy jeść, by zdrowym być a czego unikać. Przedszkolaki wzięły też udział w konkursie plastycznym mającym na celu promowanie zdrowego odżywiania pod nazwą ”Piramida zdrowia” zorganizowanym przez naucz. Ewę Kapustę. W grupach starszych: „KRASNOLUDKACH”,”BIEDRONKACH ” i „ŻABKACH” 5-6 latki samodzielnie wykonały sałatkę owocową. Ta forma zajęcia pozwoliła poznać dzieciom owoce krajowe i egzotyczne, ich smak, rolę w diecie człowieka a także sprawiła wielką radość we wspólnym przyrządzaniu kolorowych pyszności. Zdrowe żywienie to pierwsza część realizacji programu, bo przedszkolaki wiedzą, że jeśli chce się być zdrowym to trzeba dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu: biegać, skakać, grać w piłkę, bawić się na placu zabaw. Ważny jest też udział w przedszkolnych zabawach ruchowych, rytmicznych, tanecznych, ćwiczeniach gimnastycznych i spacerach.

2.06 2015r na placu przedszkolnym odbyła się zaplanowana impreza sportowa pod nazwą „Gimnastyka dobra sprawa” z udziałem wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Scenariusz „Dnia Sportu” przygotowała i imprezę poprowadziła nauczycielka Ewa Kapusta. Głównym celem było propagowanie aktywności ruchowej a przez to rozwijanie sprawności fizycznej dzieci a także integracja poprzez wspólną zabawę i rywalizację sportową. Wszystkich zebranych uczestników serdecznie powitała pani dyrektor Zdzisława Belon, która tym samym zainaugurowała rozpoczęcie zawodów sportowych. Po krótkiej  rozgrzewce przy muzyce do konkurencji przystąpiły mamy. Były to: skoki na skakance, bieg z piłeczką na łyżce, toczenie piłki slalomem między pachołkami oraz bieg z woreczkiem na głowie. Następnie do rywalizacji przystąpiły przedszkolaki-były to konkurencje indywidualne i grupowe: biegi z przekładaniem szarfy ,z woreczkami na głowie, z rozkładaniem i zbieraniem krążków, strzelanie goli do bramki, rzucanie hula hop na pachołki, przeciąganie liny a na koniec wielkie koło i wspólna zabawa. Sportowej rywalizacji towarzyszył głośny doping dzieci, nauczycielek i rodziców. Wszyscy uczestnicy otrzymali znaczki- uśmiechnięte buźki a każda grupa przedszkolna otrzymała wielkie pudełko puzzli. Nagrody wręczyła pani dyrektor Zdzisława Belon. Po powrocie do przedszkola na” sportowców” czekały witaminowe nagrody- smaczne owoce, by uzupełnić siły po sportowych zmaganiach. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć  oraz wiele radości.

Wspólna zabawa, ćwiczenia i konkurencje sportowe były okazją do sprawdzenia sprawności fizycznej dzieci i dorosłych a także zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi, bo…” ruch jest zdrowy dla ciała i dla głowy”.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i piękną sportową rywalizacjęSmile

Barbara Żurek