Dzień sportu

Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej.(2)

Każde dziecko o tym wie: chcesz być zdrowy-ruszaj się!

Zdrowy duch jest w zdrowym ciele a z wszystkiego jedna racja:

górą sport i rekreacja!

W Samorządowym Przedszkolu w Pacanowie realizowany jest program „Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej”, którego celem jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u dzieci.

Od początku jego realizacji wdrażane były zasady dobrego i zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia poprzez różne formy takie jak zajęcia, zabawy, konkursy a także spacery, wycieczki, ćwiczenia gimnastyczne, zabawy taneczne, ruchowe,zabawy na świeżym powietrzu. Kontynuując ten program w dniu 10.06.2014r odbyła się impreza sportowa w której wzięły udział wszystkie przedszkolaki. Scenariusz „Dnia sportu” przygotowała i imprezę poprowadziła nauczycielka Ewa Kapusta , która jest liderem tego programu w naszej placówce. Dzieci i rodzice na placu przedszkolnym brali udział w różnych konkurencjach sportowych, których celem było propagowanie aktywności ruchowej a przez to rozwijanie sprawności fizycznej dzieci a także integracja poprzez wspólną zabawę i rywalizację sportową.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały udział w konkurencjach grupowych i indywidualnych. Po krótkiej rozgrzewce przy muzyce jako pierwsze rywalizację rozpoczęły mamy w konkurencji-skakanie na skakance a następnie było rzucanie woreczkami do celu, biegi z woreczkami na głowie, biegi z rozkładaniem krążków, przeciąganie liny, toczenie piłki między pachołkami, slalom ”umyj ręce” a także konkurencja ćwicząca zmysły- rozpoznawanie z zasłoniętymi oczami warzyw i owoców po dotyku, smaku i po węchu. Sportowej rywalizacji towarzyszył głośny doping uczestników i nauczycielek. Zakończył ją wspólny taniec „Gimnastyka” a także wręczenie nagród- dla wszystkich znaczki- uśmiechnięte buźki J, bo wszyscy byli zwycięzcami a każda grupa przedszkolna otrzymała dyplom i duże pudełko klocków. Dzieci powróciły do przedszkola długim „pociągiem”, gdzie czekały na nich witaminowe nagrody -oczywiście zdrowe i smaczne owoce, by uzupełnić siły spożytkowane na sportowe rozgrywki.

Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości. Był wspaniałą okazją do pokazania rodzicom i dzieciom, że sport to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Barbara Żurek