Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1145244
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kartka z kalendarza

Święto Niepodległości

11 listopada Święto Niepodległości

 

 

W historii Polski, tak się składa - był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka:

by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze dla Polaka

pozostał  Dniem Niepodległości.

 

 

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze jest biel i czerwień                                                                                 
Czerwień to miłość, biel - serce czyste                    
Piękne są nasze barwy ojczyste

 

Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać maluchom, ale  takich tematów nie unikamy nawet w najmłodszych grupach przedszkolnych  Ważne, żeby wszystko przedstawić  w przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób. „Muchomorki” i „Krasnoludki”na zajęciach w dniu 8 listopada w piątek  przygotowały z bibuły i papieru  kotyliony w barwach narodowych, które przypięły do swoich ubrań a także kolorowały flagę Polski. Początek  zajęć to wspólna recytacja wiersza Władysława Bełzy „ Katechizm polskiego dziecka”. Następnie dzieci oglądały mapę Polski, godło i flagę. Maluchy dowiedziały się jak niezwykłą uroczystość obchodzić będziemy w poniedziałek - rocznicę odzyskania niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Przedszkolaki w skupieniu i z powagą wysłuchały całej historii o białym orle-godle Polski. Słuchając krótkiego wiersza dowiedziały się co oznacza biel i czerwień na fladze państwowej. Na zakończenie, pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wspólnie  wysłuchały Hymn  Polski.

Organizowanie takich lekcji historii dla najmłodszych na pewno przyniesie w przyszłości efekty w postaci prawidłowo ukształtowanej u dzieci postawy patriotycznej i poczucia silnej przynależności narodowej.

 

 

 

 

Barbara Żurek