Przedszkolaki w bibliotece

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”

K.Makuszyński

24 maja przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Pacanowie odwiedziły Bibliotekę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w Europejskim Centrum Bajki.

Grupę liczącą prawie 80 przedszkolaków z uśmiechem przywitała pani Ania Szcześniak, która opowiedziała dzieciom o wyposażeniu biblioteki, przeznaczeniu  i jak można zostać czytelnikiem.  Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z Biblioteką. Przedszkolaki dowiedziały się gdzie mieści się czytelnia, księgarnia i że tu można też znaleźć potrzebne informacje korzystając oczywiście z książek i komputerów w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Pani Ania chętnie też odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaszczepi chęć do czytania -teraz może z pomocą dorosłych a kiedyś już samodzielnie, że dzieci przekonają się iż książka to źródło wiedzy i przyjemności. Po obejrzeniu zbiorów biblioteki przedszkolaki złożyły pani bibliotekarce życzenia z racji Święta Bibliotekarzy i Bibliotek przypadającego w maju i wręczyły drobne upominki. Żegnając się obiecały,że przyjdą ponownie razem z rodzicami, zapisać się i wypożyczyć książki.

Zachęcamy więc rodziców do kształtowania nawyków czytelniczych, rozwijania zainteresowań literaturą dziecięcą i częstego odwiedzania biblioteki w Europejskim Centrum Bajki - to naprawdę miejsce które wprowadza w czarodziejski klimat bajek i baśni. Na zakończenie spotkania pani Ania podarowała wszystkim zakładki do książki oczywiście z Koziołkiem Matołkiem. Dziękujemy za miłe spotkanie i wszystkim bibliotekarzom życzymy wytrwałości i twórczej inwencji w propagowaniu czytelnictwa.

Barbara Żurek