Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Wizyta w OSP Pacanów

Przedszkolaki z wizytą u strażaków.

Każdy chłopiec, nawet mały,
gdy jest zręczny, dzielny, śmiały
i jest dobrym przedszkolakiem,
może kiedyś być strażakiem!

Strażacy obchodzą swoje święto w maju i co roku w tym właśnie miesiącu przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Pacanowie odwiedzają ich albo zapraszają do przedszkola. W tym roku 17 maja był dniem, który na pewno długo zostanie w pamięci niejednego malucha. Gdy przedszkolaki dotarły na plac przy remizie strażackiej OSP w Pacanowie czekali na nich już panowie strażacy i samochody: gaśniczy i  ratownictwa technicznego. Pan Artur Mormel opowiedział o ich wyposażeniu, pokazywał węże, prądownice i wszystko co znajduje się w wyposażeniu wozów i czego strażacy używają w swojej pracy. Ciekawostką tego spotkania była możliwość oglądania nożyc pneumatycznych i demonstracja ich zastosowania a także rozpierak teleskopowy, który bardzo podobał się  chłopcom. Dużą radość sprawiło dzieciom oglądanie działania sikawki z różnego rodzaju strumieniem wody oraz przymierzanie hełmów strażackich. Praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów. Obecnie strażackie samochody ratownicze wyjeżdżają do wszystkich tragicznych zdarzeń: wypadków drogowych, powodzi, katastrof. Aby ich praca była bezpieczna są wyposażani w nowoczesny sprzęt, a sami szkolą się w ratownictwie sanitarnym i udzielaniu poszkodowanym pierwszej pomocy. Przedszkolaki mogły więc zobaczyć czynności ratownicze i dowiedzieć się jak udzielać pomocy przedmedycznej. Zdobyta przez dzieci wiedza być może sprawi, że kiedyś zasilą strażackie szeregi by nieść pomoc innym.

Wszystkim Strażakom z okazji ich święta i na każdy dzień życzymy jak najmniej pracy, szczęśliwych powrotów z wszystkich akcji, satysfakcji z dobrze wypełnianych obowiązków i ludzkiej wdzięczności. Szczególne podziękowania składamy tym, którzy zechcieli poświęcić swój czas i podzielić się wiedzą z najmłodszymi obywatelami naszej społeczności. Podziękowania składamy Naczelnikowi OSP Arturowi Mormel, Prezesowi OSP Jerzemu Zasucha oraz  strażakom-ratownikom technicznym: Grzegorzowi Nawrotowi i Grzegorzowi Malinowskiemu.

Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki mogły przekonać się, że być strażakiem to bardzo odpowiedzialna funkcja. Dziękujemy im za poświęcenie dla ratowania życia i zdrowia ludzi, ich mienia a także ochronę środowiska.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem laurek z życzeniami i słodkim poczęstunkiem od strażaków dla przedszkolaków.

Na pożegnanie zawyły głośne syreny strażackie.

Barbara Żurek